Marmara’da korkutan görüntü

Deniz salyası Marmara Denizi’nde 3 aydır etkili oluyor. Deniz salyası Tekirdağ ilinin Süleymanpaşa ilçesi açıklarında deniz yüzeyine çıkarak Marmara’yı adeta turuncu rengine boyadı.

Güncel 01.05.2021 - 06:41 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Deniz salyası yaklaşık olarak 3 aydır Marmara Denizi'nde etkili fakat varlığı, Tekirdağ ilinin Süleymanpaşa ilçesi açıklarında deniz yüzeyine çıkarak Marmara Denizi’ni turuncu renge boyamasıyla bölge halkı tarafından fark edildi.

Deniz salyalarının varlığından ilk haberdar olanlar ise balıkçılar. Zira deniz salyalarının etkili olduğu 3 ay boyunca balıkçılar bekledikleri verimi elde edemediler ve sebebinin büyük oranda deniz salyaları olduğunu belirttiler.

Deniz yüzeyinin turuncu rengine boyandığını gören ve rengin sebebinin ne olduğunu bilmeyen vatandaşlar ise durumdan ötürü kaygılandı.

Deniz salyasını iyi bilen balıkçılar ise deniz salyalarının bu sezon başlarına bela olduğunu, yeni sezonda deniz salyalarının etkisini yitirmesini umut ettiklerini bildirdiler.

Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi’nin başkanlığını yürüten İbrahim Pehlivanoğlu, deniz salyalarının balıkçıların başına bela olduğunu belirterek, salyanın hâlâ etkisini gösterdiğini, büyük tekne sahibi olan balıkçıların bu deniz salyaları yüzünden erken vakitlerde paydos etmek durumunda kaldıklarını, hâlihazırda hiçbir balıkçının avlanma faaliyetinde bulunamadığını söyledi.

“Bir an önce inşallah kaykaydan kurtuluruz” diyen İbrahim Pehlivanoğlu, “Önümüzdeki sezonun bereketli geçmesini, balıkçılarımızın yollarının açık olmasını temenni ediyorum. Gördüğünüz gibi deniz salyası limanın içine dahi vurmuş durumda. İkinci bir sezon yaklaşıyor biliyorsunuz. Deniz salyasının mevsimsel bir durum olduğunu düşünüyoruz ve önümüzdeki sezon olmamasını umut ediyoruz.” dedi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@