Mars üzerinde uçan ilk hava aracı: Ingenuity!

Mars'ın yüzeyine 18 Şubat'ta inen Perseverance adlı aracın üzerinde yer alan 1,8 kilogramlık mini helikopter nihayet ilk görevini gerçekleştirdi. Mars yüzeyinden 3 metre havalanan mini helikopter, yaklaşık 1 dakika havada kaldı. Böylece ilk defa başka bir

Teknoloji 21.04.2021 - 13:40 04.05.2021 - 04:19 İlan35

Geçen yıl 30 Temmuz'da başladığı yolculuğu 18 Şubat'ta sona eren ve Mars'ın Jezero Krateri'ne başarılı bir iniş yapan NASA'nın Perseverance (Azim) adlı 22 gelişmiş kameraya sahip uzay aracı kritik görevine başladı. Gezegenin üzerinde milyarlarca yıl önce bulunan bir akarsuyun yer aldığı kratere başarılı bir şekilde inen Perseverance, gezegenin eski halini ve geçirdiği süreçleri incelemeye çoktan başladı. Perseverance'nin indiği Jezera Krateri'nde, gezegende milyarlarca yıl önce bulunan antik akarsuların ve göllerin derin izler bıraktığı görülüyor.

Çektiği görüntüler Dünya'ya 3 saatte geldi!

Perseverance'ye monte edilen mini helikpoter olan Ingenuity ise gezegeni havadan görüntüleyecek. Üzerinde gelişmiş 2 kameranın yer aldığı Ingenuity'nin Mars üzerinde havalanacak ilk araç olacağını belirten uzmanlar nihayet bu amaçlarını gerçekleştirdi. Çeşitli aksaklıklardan dolayı ertelenen uçuş görevi sonunda yapıldı. gelişmiş kamerarın bulunduğu mini helikopter Ingenuity, bundan sonra defalarca gerçekleşecek uçuşlarının ilkini bugün yaptı. NASA'dan gelen bilgilere göre Mars yüzeyinden 3 metre havalanan Ingenuity, yaklaşık 1 dakika havada kaldı. Mini helikopterin çektiği görüntüler ise Dünya'ya 3 saat sonra ulaştı. 

Her uçuştan sonra piller 4-5 gün dinlendirilmeli!

Yaklaşık ağırlığı 1,8 kilogram olan Ingenuity'nin uçuşundan dolayı büyük gurur duyduklarını aktaran Uçuş sonrası proje yöneticisi MiMi Aung, başka bir gezegende ilk defa bir helikopterin uçtuğunu söyledi. Mars üzerinde gerçekleşen uçuşla ilgili verilen bilgilere göre helikopter TSİ 10.30'da Mars yüzeyinden havalandı.

Dünya'dan 173 milyon kilometre uzaklıkta gerçekleşen bu uçuş görevi, başka bir gezegende ilk defa bir hava aracının havalanması nedeniyle uzay araştırmaları arasında önemli bir yer edindi. Helikopterin pillerinin şarj edilebilmesi için pillerin her uçuştan sonra 4-5 gün dinlendirilmek zorunda olduğu aktarıldı. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@