Mars’ta yaşam için uygun şartlar aranırken bir nehir deltasının bulunması ve sonrasında yapılan açıklamaalr heyecan verdi...

Mars Keşif Programı kapsamında kaya ve tortu örnekleri toplanması sürerken, mikroskobik yaşamın belirtilerini araştırmayı hedefleyen uzmanlar Mars’ta yaşam için önemli anahtarlar ararken bir nehir deltası keşfettiler.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) keşif için Perseverance gezgini ve Ingenuity helikopterinin Mars’a başarılı şekilde inmesiyle geçtiğimiz yılın şubat ayında önemli bir adım atmıştı.

İlk olarak Perseverance, Jezero kraterinin yakınındaki eski bir nehrin deltasında ilk toprak örneğini aldı ve bu kratere inişinden sonra ise, NASA’nın Perseverance gezgini, eski yaşama dair arayışlara başladı.

ShiftDelete'den aktarılan bilgilere göre; Perseverance, Jezero kraterinin yakınındaki eski bir nehrin deltasında ilk toprak örneğini aldı.

Son 15 ayda gezgin, kraterin dibinde birkaç kilometre yol kat etti ve bununla birlikte kraterin, izotopik bileşimle tarihlenmesine izin veren volkanik kayalarla kaplı olduğu da ortaya çıktı.

Sonunda ise, milyarlarca yıl önce suyla dolu olan ve bir çöküntüye akan nehir deltasına ulaşıldı.

ünya’da, yaşamla içiçe olduğu bilindiği üzere, Mars'ta bulunan delta nehrinin bulunduğu kısımda nehir tarafından biriktirilen tortul kayalardan oluştuğu görüldü. Tam da bu nedenle bilim insanları burada, organizmaların kalıntıları olmasa da, katılımları olmadan oluşamayacak maddeleri bulmayı umut ediyor.

Delta'nın, kreter tabanından yaklaşık 40 metre yukarıda yer aldığı öğrenilirken Perseverance, en alttaki kaya katmanından bir örnek aldı. Şimdi ise örnek almanın daha iyi olacağı yerleri değerlendirerek deltaya çıkacağı söylenrken sonuçlar için bir süre beklemek gerektiği de bildirildi.

UFO Avı Başladı.... Kar-Go Sahibi William Sachiti Dünya'yı Yine Şaşırttı! William Sachiti Kimdir? Amacı Ne? UFO Avı Başladı.... Kar-Go Sahibi William Sachiti Dünya'yı Yine Şaşırttı! William Sachiti Kimdir? Amacı Ne?

"Mars Sample Return" görevinin 2020’li yılların sonunda başlatılması planlanırken Gezgin'in de, bunun için de örnekler topladığı ve koruduğu söyleniyor. Bu örneklerin 2031’den önce Dünya laboratuvarlarında ulaşması bekleniyor.

Mars Sample Return: Mars'tan kaya ve toz örnekleri toplanıp Dünya'ya geri götürmesi planlanan bir uzay uçuşu.