Gelir düzeyi düşük, paraya ihtiyacı bulunan bireylere 2021 yılında da devlet tarafından çeşitli destekler sağlanmaya devam ediyor. Muhtaç aylığı, evlenecek bireylere çeyiz parası, evde bakım maaşı, engelli aylığı, cenaze ödeneği, annelere doğum izni para

Yeni Mezun Birinin CVsinde Neler Olmalı? Yeni Mezun Birinin CVsinde Neler Olmalı?
Gelir düzeyi düşük, paraya ihtiyacı bulunan bireylere 2021 yılında da devlet tarafından çeşitli destekler sağlanmaya devam ediyor. Muhtaç aylığı, evlenecek bireylere çeyiz parası, evde bakım maaşı, engelli aylığı, cenaze ödeneği, annelere doğum izni parası gibi pek çok nakit para yardımı sağlanıyor. Maddi destek tutarı duruma göre farklılık gösterebilirken, genel olarak maaş şeklinde verilmektedir. 2021 Mart ayında Devletten vatnadaşa büyük yardımları pek çok kişi bilmiyor. Öğrenerek başvuru yapabilir ve siz de bu yardımlardan faydalanabilirsiniz. Detaylar haberimizde sizlerle...

Devlet tarafından verilen pek çok yardım bulunuyor. Yardımlar bazı durumlarda bireyleri motive ve teşvik etmek amacıyla ya da direkt bir şekilde bireylere destek için verilmekedir. Çocuk yardım parası, çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin doğum sonrasında maddi yüklerine az da olsa destek sağlamak için devlet tarafından verilen ödemelerdir. Devletin sağladığı pek çok sayıda teşvik ve destek ödemesi 2021 senesinde de sürecek. Özel başvuru şartları ile sağlanan bu yardımlardan yararlanmak için ayrıca genel şartlara da sahip olunması gerekmektedir.

Muhtaç Aylığı Nedir? Ne Kadar Ödeniyor?Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından vakfiyelerde bulunan hayır koşullarının yerine getirilmesi adına muhtaç aylığı bağlanıyor. Bu aylığı alabilmek için bazı koşullar istenmektedir. Annesi veya babası olmayan muhtaç çocuklar ile %40 ve üzerinde engeli bulunan muhtaç bireylere aşağıdaki belirtilen koşulları yerine getirmeleri halinde muhtaç aylığı bağlanmaktadır.

- Sosyal güvencesi bulunmaması,

- Herhangi bir bir gelir ya da aylığı olmaması,

- Mahkeme kararı ya da kanunla bakım altına alınmamış olması,

- Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı bulunmaması ya da olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelir tutarının bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı tutarını aşmaması,

Başvurular Nereye ve Nasıl Yapılır?

Muhtaç aylığı başvurusunda bulunan bireyler başvuru formunu doldurup imzaladıktan sonra engelli ise özrünü ifade eden sağlık kurulu raporunu ekleyip, ikamet ettiği şehrin bağlı bulunduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bizzat ya da posta aracılığıyla ileterek başvurusunu gerçekleştirebilirler. 2021 senesinde muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 1037, 96 TL ödeniyor. Aylık alanların; vefatı, muhtaçlığın ortadan kalkma durumu veya bakım altına alınması, yetim erkek çocuğun 18, yükseköğrenimde ise 25 yaşını tamamlaması, aylığın aralıksız olarak 3 ay alınmaması durumunun tespit edilmesini takip eden ay başı itibarıyla aylıkları kesilmektedir.

2021 Yılı Çeyiz Parası ÖdemeleriÇeyiz parası olarak adlandırılan evlenme ödeneği 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayan sigortalı bireylerin hak sahipleri için başvurusunu bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapması gerekiyor. Bunun neticesinde başvuruda hak sahiplerinden çeyiz parası başvuru dilekçesi talep ediliyor. Çeyiz parası ödeneği için bireyin evlenmiş olması gerekiyor. Daha sonrasında onaylandıktan sonra çeyiz parası alma hakkı kazanır.

Devletten Sosyal Yardımlar

2021 yılı Mart ayında devletten sosyal yardımlar bunlarla da sınırlı değil. Pek çok kurum ve kuruluş, ısınma, gıda, yiyecek, giyecek vb. ayni yardımlar ile aynı zamanda nakit para yardımı da yapmaktadır. Vatandaşlar, gerek E-Devlet gerekse fiziken başvuru yaparak bu yardımlara kolayca ulaşabiliyorlar. Devlet, 2021 Mart ayında da vatandaşını pandemi sürecinde rahatlatmak adına sosyal yardımlarda hız kesmiyor.