MASAK, Vebitcoin'in hesaplarını bloke etti! 

Vebitcoin'in işlemlerini durdurduğunu açıklaması üzerine MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) tarafından söz konusu kripto para platformunun finansal kuruluşlardaki hesapları bloke edildi. 

Ekonomi 24.04.2021 - 07:55 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'nin gündeminde bu kez kripto para platformları var. MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) tarafından Vebitcoin şirketi ve söz konusu şirketin yöneticilerine yönelik inceleme başlatıldığı öğrenildi. MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu), 391 bin kullanıcıyı dolandıran Thodex'in finansal kuruluşlarda bulunan hesaplarını bloke etmiş, Thodex şirketi ve söz konusu şirketin sahibi olan Faruk Fatih Özer'e yönelik inceleme başlatmıştı.  

İşlemleri durdurdu!

Thodex'in işlemleri durdurması ve söz konusu kripto para platformunun sahibi Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolar değerindeki kripto para ile Arnavutluk'a kaçıp 391 bin vatandaşı mağdur etmesinden sonra Vebitcoin de işlemlerini durdurdu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, kripto para sektöründe son dönemde meydana gelen gelişmeler nedeniyle işlemlerde tahmin edilenden çok daha ciddi bir yoğunluk meydana geldiği ifade edildi. Bu nedenle Vebitcoin'in sıkıntılı bir döneme doğru sürüklendiğine dikkat çekilen açıklamada, kullanıcıların hak taleplerinin ve bütün düzenlemelerin yerine getirebilmesi için işlemlerin durdurulduğu belirtildi. Açıklamada, kullanıcılara kısa bir süre içerisinde bilgi verileceği kaydedildi. 

MASAK harekete geçti

Vebitcoin, Muğla'da 50 bin TL sermaye ile kurulan bir kripto para borsası olarak biliniyor. Söz konusu şirket, 2020 senesinde sermayesini 1 milyon TL'ye kadar çıkardı. Yatırımcılardan bazıları, Vebitcoin'den para çekme konusunda sıkıntı yaşamaya başladı. Bunun üzerine MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) tarafından söz konusu kripto para platformunun finansal kuruluşlarda bulunan hesapları bloke edildi. Polis ekiplerinin 23 Nisan Cuma gecesi Vebitcoin'in Muğla'da bulunan ofisine gittiği ve arama yapmaya başladığı bildirildi. 

Thodex CEO'su Özer kırmızı bülten ile aranıyor!

Thodex isimli kripto para borsasında işlemlerin durdurulması üzerine yatırımcılar paniğe kapılmıştı. Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolar değerinde kripto para ile Arnavutluk'a kaçtığı tespit edilmişti. Bunun sonucunda 391 kullanıcı mağdur olmuştu. Özer ise hakkında çıkan iddiaları yalanlamış, ortaklık görüşmeleri için yurt dışına gittiğini ve hesaplarda olağandışı bir dalgalanma görülmesi üzerine söz konusu dalgalanmanın nedenini bulmak için işlemlerin geçici" olarak durdurulduğunu ifade etmişti. Özer, yaklaşık 30 bin kullanıcının hesabında şüpheli bir durum oluştuğunu ve söz konusu kullanıcılara gereken ödemelerin yapılacağını, hiçbir kullanıcının şimdiye kadar mağdur edilmediğini ve bundan sonra da edilmeyeceğini öne sürmüştü. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu konuda hukuki bakımdan gereken önlemlerin alındığını söylemişti. Türkiye'nin talebi üzerine Özer'in yakalanması için Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarılmıştı. Özer'in yakalanıp Türkiye'ye iade edilmesi için Arnavutluk ile temaslar başlamıştı. Thodex'e yönelik soruşturma kapsamında 78 kişiye yönelik gözaltı kararı çıkarılırken, şu ana kadar bunlardan 62'si gözaltına alınmıştı. Diğer kişilerin ise hala arandığı bildirilmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@