Maskeler atılıyor, bütün yasaklar bitiyor! Türkiye'nin beklediği o tarih sonunda açıklandı

Türkiye'de 1 yıldan fazla süredir devam eden koronavirüs salgınında tünelin sonu artık göründü. Maskeler atılıyor, yasaklar kalkıyor, hazır olun.

Gündem 19.06.2021 - 14:47 19.06.2021 - 14:47 Volkan Arık

Türkiye'de koronavirüsle mücadele bir yılı aşkın süredir devam ederken özellikle son bir haftadır aşılamaya müthiş bir hız verildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından her gün yeni bir rekoru açıklamaya devam ediyor. Özellikle BioNTech tek aşılarının anlaşma tarihinde teslim edilmesi ile birlikte aşılama ağının yaygın olmasını da kullanan Türkiye neredeyse nüfusunun yarısına ilk doz aşılamayı yaptı. Aşılamada yaş sınırı 35 yaşa kadar inerken özellik ve SGK’lı çalışanların tamamının açılıyor olması vatandaşların içini rahatlattı. Ayrıca korona yasaklarının tamamen biteceği maske takma zorunluluğunun kalkacağı tarihte açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de devam eden korunumu 3 salgınına karşı mücadelede aşı çalışmaları ile ilgili sosyal medya hesabından peşpeşe müjdeli haberler vermeye devam ediyor. Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Türkiye'de bu sabah saat 09.00 itibariyle 26 milyon 133 bin 206  doz aşı yapıldığını duyurdu. Türkiye genelinde birinci doz aşısını olanların sayısı 26 milyon 133 bin 206 kişi olurken iki doz aşısını olanların sayısı ise 14 milyon 287 bin 665 oldu. Diğer yandan BioNTech aşısı ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Peki maskeleri ne zaman atacağız? Koronavirüs yasakları tamamen ne zaman kalkacak?

maskeler-atiliyor-butun-yasaklar-bitiyor-turkiyenin-bekledigi-o-tarih-sonunda-aciklandi-3

AŞILAMADA REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR

Türkiye'de aşılama son bir haftada büyük hız kazanırken her geçen gün yeni rekorlara imza atılıyor. Bugün sabah 09.00 itibari ile Türkiye'de 40 milyon 420 bin 871 doz aşı yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Dün gece saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 40 milyon doz aşının İstanbul Bayrampaşa Devlet Hastanesinde yapıldığını duyurdu. Bakan Koca bir sonraki paylaşımında ise Mersin'de günün en çok aşısını hemşire Meryem Mavi'nin yaptığını, 323 vatandaşa aşı uyguladığını söyledi.

HER GÜN 1 MİLYON 500 BİNDEN DOZDAN FAZLA AŞI YAPILIYOR

Söz verilen aşıların gelmesi ile birlikte Türkiye'de aşılama bir milyonun üzerine çıkmıştı. Ancak sağlık çalışanları rekoru her geçen gün biraz daha geliştiriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin koca dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Saat 00:00’a kadar yapılan aşı sayısı: 1 milyon 538 bin 144 doz. Aşı ekibimiz 24 saat boyunca yine en çok şu kelimeyi kullandı: Sıradaki? (Az kelimeyle bu kadar çok şey daha iyi anlatılabilir mi?)” dedi. Türkiye genelinde sadece 1 dakika içinde toplam 6000 kişi aşılanıyor.

maskeler-atiliyor-butun-yasaklar-bitiyor-turkiyenin-bekledigi-o-tarih-sonunda-aciklandi-4

AYŞE TEDARİKİNDE SORUN KALMADI

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son bilgilendirmeye göre ise yeni parti BioNTech aşılarının 2.doz randevularında takvim değişikliği yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve BioNTech CEO’su Uğur Şahin'in bilim kurulu toplantısında gerçekleştirdiği görüşmede aşı tedarikinde oluşabilecek olumsuz bir durumun gelişmesi halinde iki dost randevuların 12 hafta sonra verileceği ifade edilmişti. Haziran ayı için sipariş edilen aşıların Türkiye'ye ulaşması ile birlikte Sağlık Bakanlığı ikinci doz randevularına yeniden 6 hafta sonrasında verilmesini kararlaştırdı.

MASKELER TEMMUZ'DA ATILIYOR

Aşıların gelmesi ile birlikte Temmuz ayında Türkiye'de kitle bağışıklığına geçilmesinin önü açılmış olduğu. Türkiye'de ve toplumsal bağışıklığın sağlanması ile birlikte koronavirüs yasakları hayatımızdan tamamen çıkacak. Yani ülke genelinde aşılamanın bu hızla devam etmesi halinde Temmuz sonunda maskelerden de kurtuluyoruz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@