Avrupa'da maymun çiçeği virüsü alarmı verdi. Yeni bela virüs bir ülkeye daha sıçradı.

9 Eylül 1999 sonrasında sigorta girişi olan ve Erken Emeklilik Talebi olanlara MÜJDE! 9 Eylül 1999 sonrasında sigorta girişi olan ve Erken Emeklilik Talebi olanlara MÜJDE!

İtalya’ya maymun çiçeği virüsü kaynaklı ilk vakanın İspanya’dan gelen bir kişide tespit edildiği öğrenildi.

İtalyan basınındaki haberlere göre, İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan Roma’ya gelen bir kişide maymun çiçeği virüsü görüldü.

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü'nün (ISS) maymun çiçeği virüsüyle alakalı İtalya’daki durumu takip maksatlı uzmanlardan oluşan özel bir görev gücü oluşturduğu belirtilirken, Sağlık Bakanlığının da bölgelerdeki yerel sağlık makamlarını maymun çiçeği vakalarına ilişkin uyardığı kaydedildi.

ISS Bulaşıcı Hastalıklar Birimi Başkanı Anna Teresa Palamara ise  ANSA ajansına yaptığı açıklamada, "Şu an için bizim ülkemizde alarm verilecek bir durum yok, her şey kontrol altında" demekle yetindi.

G7 ülkeleri sağlık bakanları toplantısı için Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan İtalya Sağlık Bakanlığı da gerek ulusal gerekse Avrupa gözlem ağları sayesinde konuya yüksek dikkatle yaklaştıklarını ifade ediyorlar.

DAHA ÖNCE İSPANYA VE PORTEKİZ'DE DE VİRÜS ALARMI VERİLMİŞTİ

Orta ve Batı Afrika'da maymundan insana geçen endemik bir virüsün neden olduğu nadir bir hastalık olan maymun çiçeğinin, 18 Mayıs'ta İspanya'nın başkenti Madrid'de 8 kişide tespit edildiği açıklanmıştı ancak virüsün Avrupa'da ilk olarak 7 Mayıs'ta İngiltere'de bir kişide görüldüğü de aynı anda doğrulanmıştı.

Ardından 17 Mayıs'ta Portekiz'de de 5 kişide bu virüsün görüldüğü, 15 kişinin de şüpheli durumda gözetim altına alındığı açıklanmıştı.

Amerika ve Kanada da birer vaka açıklamışlardı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Maymun çiçeği, nadir görülen bir virüs. Çiçek hastalığına benzer bir hastalığa neden oluyor.

Ancak maymun çiçeği görülen kişilerde hastalık daha hafif geçiyor ve uzmanlar bu durumda bulaşma olasılığının daha düşük olduğunu söylüyor.

Virüs genellikle tropik yağmur ormanlarının yakınındaki Batı Afrika ülkelerinde görülüyor. Virüsün, Batı Afrika ve Orta Afrika olmak üzere iki ana türü var.

İngiltere'de hastalığın bulaştığı iki kişi Nijerya'ya seyahat etmişti.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Maymun çiçeğinde, deride döküntü ve kabarıklıklar, ateş, sırt ve kas ağrıları, şişmiş lenf düğümleri en yaygın belirtiler olarak biliniyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR?

Virüs, maymun çiçeğine yakalanmış başka bir kişiyle yakın temas halinde yayılabiliyor ve virüs vücuda deri sıyrıkları, solunum yolu, gözler, burun veya ağız yoluyla girebiliyor. Cinsel ilişki sırasında doğrudan temas yoluyla da bulaşabiliyor.

Ayrıca bulaştığı maymunlar, sıçanlar ve sincaplar gibi hayvanlar ya da yatak takımı ve giysi gibi nesnelere temas yoluyla yayılabiliyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ TEHLİKELİ Mİ?

Virüse yakalananlarda vakaların çoğu hafif geçiyor ve ayrıca virüs bazen su çiçeğini andırıyor. Birkaç hafta içinde kendi kendine yok oluyor.

Ancak bazen daha şiddetli olabiliyor. Daha önce Batı Afrika'da ölümlere de  neden olduğu bildirilmişti.

Bu arada İngiltere'de halk sağlığı uzmanlarına göre ulusal bir salgın riski oldukça düşük olarak açıklandı.