ABD Başkanı Joe Biden kaygılarını dile getirerek, ABD ve Avrupa'da görülen maymun çiçeği virüsünün herkesin endişelenmesi gerektiğini vurguladı.

Kamu Bankaları Birleşti: Emekliye 100.000 TL Ödeme Yapılacak Kamu Bankaları Birleşti: Emekliye 100.000 TL Ödeme Yapılacak

New York Sağlık Departmanı, geçtiğimiz günlerde eyalet sınırlarında ilk defa bir kişide, Afrika dışında nadiren görülen ve grip benzeri semptomlara neden olabilen maymun çiçeği virüsüne rastlandığını duyurmuştu.

Joe Biden da , Güney Kore'deki Osan Hava Üssü'nde basına yaptığı açıklamasında, maymun çiçeği virüsüne dair değerlendirmelerde bulunurken virüsün ne seviyede yayıldığına ilişkin kendisine henüz bilgi verilmediğini aktardı ve "endişelenmesi gereken bir şey" olduğunu belirtti.

Biden, virüse karşı etkili aşı çalışmalarına başlandığını açıklarken duyuduğu endişeleri de dile getirdi.

Maymun çiçeği virüsüne karşı kritik uyarı: Bu tarihten itibaren doğanlar risk altında! - Güncel Haberleri

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından şimdiye kadar 80 maymun çiçeği vakasını doğrulanırken 50 vaka ise henüz araştırılıyor.

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor ve virüsün Kongo türünün yüzde 10'a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor.