Buna karşın geçtiğimiz sene mart ayından bu yana okula gitmeyen öğrenciler de bulunmaktadır. Online eğitim; Anaokulları, İlköğretim okulları, Ortaokullar, Liseler, Üniversiteler için aktif olarak devam etmektedir.

Buna karşın geçtiğimiz sene mart ayından bu yana okula gitmeyen öğrenciler de bulunmaktadır. Online eğitim;


 • Anaokulları,

 • İlköğretim okulları,

 • Ortaokullar,

 • Liseler,

 • Üniversiteler için aktif olarak devam etmektedir.


Bilindiği üzere okulların online şekilde devam etmesi salgın önemlerinin en önemlilerinden biridir. Ancak aşı uygulaması ve tedbirler kapsamında salgın büyük oranda kontrol altına alınmıştır. Verilen nedenler yüzünden Milli Eğitim Bakanlı Ziya Selçuk yüz yüze eğitimle alakalı olarak yeni açıklamalara imza atmıştır.

Bakan Selçuk Açıkladı!


Bakan Selçuk yüz yüze eğim konusunda hemen her detayı vatandaşlarla paylaşmıştır. Selçuk, okulların yüz yüze eğitime yeniden başlayabilmesi adına gerekli olan çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu vurgulamıştır. Salgında vaka oranlarının azalmasına karşın sonlanmadığı bilinmektedir. Dersler de kapalı alanlarda devam etmektedir. Bu neden yüzünden okullarda;

 • Sınıflar,

 • Kantinler,

 • Ortak kullanım alanlarının tamamı yeniden düzenlenmiştir.


Yeniden düzenlemelere dezenfektan çalışmaları da dahil edilmektedir. Üstelik eğitime başlanması dezenfekte edilme oranlarında bir azalma da yaşatmayacaktır. Sınıflar ve ortak kullanım alanları Bilin Kurulu önerileri kapsamında belirtilen şekillerde ve zamanlarda temizlenmeye devam edilecektir.

Yüz Yüze Eğitim Başlıyor


Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak konusunda yapılan açıklamalar öncesinde bilgilendirmelerle birlikte gelmiştir. Öncelikle öğretmenlerin tamamının şubat ayı içerisinde aşılanması beklenmektedir. Aşı uygulaması sayesinde olası vaka sayı artışının önüne geçilmiş olunacaktır. Üstelik önlemlere karşın bir okulda vaka sayılarının artması halinde eğitime yeniden ara verilecektir. Yüz yüze eğitim konusun da;

 • 15 Şubat 2021

 • 1 Mart 2021 tarihleri verilmektedir.


Köy okulları gibi seyrek nüfuslu olan yerlerde yüz yüze eğitime 15 Şubat itibari ile geçileceği bildirilmiştir. Bu tür merkezlerde hem öğrencilere hem de velilere gerekli ek bilgilendirmeler yapılacaktır. 8 ve 12.sınıfların yüz yüze eğitim tarihi ise 1 Mart şeklindedir. Bu iki sınıf da sınava gireceği için yüz yüze eğitim çalışmalarına büyük önem verilmektedir.

Okula Gitmek Zorunlu Mu Olacak?


Merak edilen konulardan biri de okula gitmek zorunlu mu sorusu üzerindedir. Çünkü pek çok aile salgın tehlikesi devam ettiği için çocuklarını okula göndermek istememektedir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu konu ile alakalı olarak da açıklamalar gerçekleştirmiştir.

Öğrencilerin okula gitmeleri zorunlu değildir. Tabi bunun için veli tarafından imzalı şekilde bir dilekçe verilmesi gerekmektedir. Ancak okula gitmeyen öğrencilerin eğitim hayatı bitmiş de sayılmayacaktır. Çünkü yüz yüze eğitim başlamış olmasına karşın online dersler devam edecektir. Böylelikle hem öğrencilere hem de velilere bir seçenek hakkı sunulmuş olmaktadır.

Online Eğitim Ne Kadar Daha Sürecek?


Yüz yüze eğitimin başlayacak olması online eğitim sürelerinin tamamlandığı anlamına gelmemektedir. Zira yüz yüze eğitim salgın gölgesinde başlayacaktır. 8 ve 12.sınıfların haftada 2 gün okula gitmeleri de aynı nedenden ileri gelmektedir. Bundan kaynaklı olarak belirtilecek olan zaman dilimlerinde eğitim online sistemler üzerinden verilecektir.

Bakan Selçuk, salgın kapsamında online eğitim sistemlerinde büyük bir gelişme kaydedildiğini vurgulamaktadır. Özellikle ekipman sorunu yaşamayan öğrenciler evlerinde kaliteli bir eğitim alabilmektedir. Bu neden yüzünden salgının tamamen sona ermesi halinde bile online eğitim devam edecektir. Ancak o zamanki online eğitimde;

 • Ana ders,

 • Konu tekrarı,

 • Soru çözümü gibi başlıklardan hangilerinin olacağını şimdiden kestirmek mümkün değildir.