Meclis Duyurusunu Yaptı, 2022 Yılında Emekliler Ne Kadar Maaş Alacak Belli Oldu

Meclis Duyurusunu Yaptı, 2022 Yılında Emekliler Ne Kadar Maaş Alacak Belli Oldu. Emekli olan kişilere müjdeli haber geldi. İşte detayları...

Ekonomi 24.11.2021 - 21:17 24.11.2021 - 21:17 Vural Pars

Türkiye’de SSK kurumuna bağlı emekli maaşı alan kişi sayısı, 5 milyon 964 bin, Bağ-Kur kurumuna bağlı emekli maaşı alan kişi sayısı, 1milyon 654 bin, Emekli Sandığı kurumuna bağlı emekli maaşı alan kişi sayısı 1 milyon 569 bindir. Yani Türkiye’de emekli maaşı alan vatandaşların toplam sayısı 9 milyon 187 bindir. Ülkenin milyonluk çoğunluğunu oluşturan, emekli maaşı alan vatandaşlar, 2022’de emekli ücretine ne kadar zaman geleceğini merak etmektedirler.

Emekli maaşının üzerinde nasıl çalışmalar yapılıyor? Emekli maaşlarına ne kadar zam olacak? gibi soruların cevabını bu haber yazısında net bir şekilde bulabilirsiniz.

Emekli maaşları yılda iki kere zam kavramına tabii tutulmaktadır. Bu zaman yılın 6 aylık dönemlerinde verilmekle birlikte emekli maaşı alan çoğu vatandaş, aldığı zamdan memnun olmamaktadır. Türkiye’de hızla artan enflasyonun, alım gücünde yaratmış olduğu olumsuz durum, asgari ücretin altında emekli maaşı alan vatandaşları zor duruma düşürmektedir. Özellikle Türkiye İstatistik Kurumu’nun son çeyrekte açıkladığı enflasyon oranlarının ocak ayı sonrası ürünlere ciddi bir zaman getireceğinin habercisidir. Kasım ayı ve aralık ayının net enflasyon verileri geldiğinde, aynı asgari ücret gibi emekli maaşlarının da ne kadar zaman alacağı net bir şekilde hesaplanmış olacaktır.

tbmmden-cikan-onay-sonrasi-kamu-bankalari-049-faizli-50-000-tl-veriyor-1

Türkiye İstatistik Kurumu’nun ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın ekim ayına göre açıkladığı net enflasyon oranlarıyla emekli maaşlarına ne kadar zaman geleceğini hesaplayacak olursak, öncelikle emeklinin bağlı olduğu kurum zam açısından oldukça önemlidir. Çünkü zam oranı tahminleri kurumdan, kuruma farklılık göstermektedir. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti merkez bankasının en son açıkladığı veriler esas alınarak, SSK ve Bağ-Kur kurumlarının zam tahmini %9,17-,10 oranları arasındadır. Bu durumda tahmin edilen zam oranları enflasyonun altında kalmaktadır. Ancak yılda 2 kere zam yapıldığı burada unutulmaması gereken bir konudur.

Düzensiz döviz kuru ve artan enflasyon sebebiyle, Türkiye ekonomisi çalkantılar yaşamaktadır. Ocak ayı zamından diğer zama kadar geçen süreçte, ürün fiyatlarının yüzde kaç değişeceğinin net bir şekilde tahmin edilememesi emekli maaşı alan vatandaşları endişeye düşürmektedir. Tahmin edilen zam oranlarına göre en düşük emekli maaşı 1624 TL’ye tekabül ederken, en yüksek emekli maaşı ücreti ise 7995 TL’ye tekabül etmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@