Erken emeklilikte önemli gelişmeler yaşanıyor. TBMM'den geçmesi beklenen yeni torba yasayla beraber kimler daha erken yaşta emeklilik hakkı elde edecek belli olacak. 1999 sonrası sigortalı olanlar dikkat...

Sigorta başlangıç yılına göre erken emeklilik düzenlemesi gelecek mi? TBMM'deki yoğun gündemin detayları merak edildi. Emeklilik sistemiyle ilgili yaş ve prim düzenlemesi ne zaman Meclis'ten geçiyor? Ülkemizde ekonomik ve sosyal alanda köklü değişikliklerin rüzgarı esiyor. Meclis'e sunulması planlanan kapsamlı yasa tasarısı, geniş bir vatandaş kitlesini doğrudan ilgilendiriyor. Yaklaşan bu yasa tasarısının bazı ana hatlarına göz atarsak:

SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat! SGK'da Kariyer Kapısı Açılıyor: Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı İçin Büyük Fırsat!

Evdeki Kadınların Desteklenmesi

Evdeki kadınların sosyal güvenliklerinin artırılması gündemde. Bu kapsamda, gönüllü sigorta primlerinin bir kısmı devlet tarafından ödenecek. Bu finansal destek, Aile ve Gençlik Bankası üzerinden yürütülecek.

Küçük Esnafa Emeklilik Prim İndirimi

Bağ-Kur'a bağlı esnafın gerekli prim günü sayısı azaltılacak, bu sayede özellikle küçük ölçekli işletmecilere emeklilik yolunda avantaj sağlanacak. Bu yeni düzenlemenin, az çalışanı olan işletmeler için bir fırsat olacağı düşünülüyor. Taşeron çalışanların hakları da yeniden değerlendiriliyor. Yeni yasa ile birlikte birçok taşeron çalışanın kadrolu hale getirilmesi bekleniyor. Birçok memur için ek gösterge hakkı getiriliyor. Meclise sunulacak olan bu öneri, birçok memura ek gelir kapısı açmayı planlıyor. Bu, hem emeklilik döneminde hem de aktif çalışma hayatında memurların maddi durumunu olumlu etkileyecek.

Annelere Emeklilik Müjdesi

Özellikle kadınların, çocuk sayısına bağlı olarak emeklilik yaşının esnetilmesi konusunda bir düzenleme yapılacak. Çocuk sayısına göre belirli indirimler ve prim eklemeleri olacak.