Meclis'te yer alan beş parti de 2021'in "İstiklâl Marşı Yılı" olarak kabul edilmesine onay verdi. AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP'nin imzasını taşıyan önergeye göre yeni yılda Mehmet Akif Ersoy ve İstiklâl Marşı ile ilgili birçok etkinlik gerçekleşt

Kamu Bankaları Birleşti: Emekliye 100.000 TL Ödeme Yapılacak Kamu Bankaları Birleşti: Emekliye 100.000 TL Ödeme Yapılacak
Meclis'te yer alan beş parti de 2021'in "İstiklâl Marşı Yılı" olarak kabul edilmesine onay verdi. AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP'nin imzasını taşıyan önergeye göre yeni yılda Mehmet Akif Ersoy ve İstiklâl Marşı ile ilgili birçok etkinlik gerçekleştirilecek. Etkinliklerde Kurtuluş Savaşı'nı anlamı ve İstiklâl Marşı'nın nasıl bir sürecin sonucunda yazıldığı anlatılacak.

"Milli Mücadele'nin ruhunu yansıtıyor"


Beş partinin imzasıyla kabul edilen önergede Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklâl Marşı'nın, Kurtuluş mücadelesinin ruhunu yansıttığı kaydedildi. Milli mücadelenin kazanılmasının verdiği coşku ve sevincin, eserin ruhuna sindiği aktarıldı. İstiklâl Marşı'nın bir nevi "Kurtuluş Savası manifestosu" olarak kabul edildiği belirtildi.


İlk kez Mehmet Akif Ersoy tarafından okundu


Önergede İstiklâl Marşı'nın 1921 yılının Şubat ayında Mehmet Akif Ersoy tarafından yazıldığı belirtildi. Marşın ilk defa 1 Mart 1921'de şair Mehmet Akif Ersoy tarafından TBMM Genel Kurulu'nda seslendirildiği hatırlatıldı. Marşın, 12 Mart 1921 tarihinde Meclis'te çoğunluk oyuyla "resmi İstiklal Marşı" olarak seçildiği ifade edildi.