25 yıl evli kalan ev hanımları için güzel haberler geldi. Bu anlamda daha önce sigortası olmayan ve prim ödemeyen ev hanımları yeni yasa ile artık emekli olacak. İşte detaylar haberimizde

Son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Meclis'ten bugün geçti! Tek bir dilekçeyle maaş bağlanacak! Çalışan birçok insanın hayali emekli olabilmektir. Emekli olabilmenin en bilinen şartı ise prim ödemelerinin tamamlanması ve yaştır.  Ancak dışarıdan prim ödemek koşulu ile de emekli olunabiliyor. Ev hanımları da bu konuyu araştırıp emekli olmanın yollarını aramaktadır. Ev işleri veya çocuk gibi nedenlerden dolayı iş hayatına son veren ev hanımlarına yeni bir müjde geldi.

En az 25 yıl evli olan kadınlar tek bir dilekçe ile emekli olabilmektedir. Ancak bunun için isteğe bağlı sigorta yapılması gerekmektedir. İsteğe bağlı sigorta yapan ev kadınları 4B kapsamına girmektedir. Yani bağ-kur’lu sayılmaktadır. Bu arada 25 yıl evli kalanlara özel emeklilik müjdesinin de son zamanlarda ön plana çıktığını rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır. İşte ev hanımlarına özel oluşturulan emeklilik şartlarına dair detaylar!

Atatürk Üniversitesi, Çeşitli Branşlarda 99 Yeni Personel İçin Kapılarını Açıyor! Atatürk Üniversitesi, Çeşitli Branşlarda 99 Yeni Personel İçin Kapılarını Açıyor!

Ev Hanımları Emeklilik Şartları

Ev hanımlarının emeklilikleri Bağ-kur şartları üzerinden yapılmaktadır. Bu durumda SSK’lı bir çalışan göre daha fazla prim ödemesi gerekiyor. Yeni model bu emeklilik sisteminde primler asgari ücrette göre belirlenmektedir.

Asgari ücretin yüzde 32’sinin ödenmesi gerekmektedir. 2022 yılı için bu prim miktarı en az 1145 Türk lirası olarak belirlenmiştir. En fazla prim ödemesi ise bu miktarın 7,5 katıdır. Bağ-kur emeklilik şartlarını tamamlayan ev kadınlarında iki farklı şart daha istenmektedir. Bu şartlar yaş ve evlilik yılıdır. Bu kapsamdaki ev hanımlarının en az 25 yıl evli olması ve en az 50 yaşında olması gerekmektedir.

Ev Hanımları Emeklilik Başvuru Nasıl Yapılır?

Yukarıda ki şartları sağlayan ev hanımları emekli olabilmesi için başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvurulur bireysel veya online olarak iki şekilde yapıla bilinmektedir. İsterseniz yaşadığınız ilde yer alan SSK il müdürlüğüne giderek dilekçe yazıp işeme koydurabilirsiniz. İsterseniz de e-devlet üzerinden online dilekçe yazıp başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvuru sonrasında yaklaşık 10 veya 14 iş günü içerisinde başvuru adayıyla cep telefonu üzerinden iletişime geçilmektedir. Başvurunuzun sonucunu ve yapılması gerekenler emekli adaylara anlatılmaktadır. Başvuru sürecini yine e-devlet üzerinden öğrenebilir ve sorgulayabilirsiniz.