Meclis’ten geçti! İhtiyaç sahibi, yaşlı, öğrenci herkese destek geldi! Fatura yardımı, nakdi yardım, okul yardımı verilecek. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, dar gelirli olanlar, yaşlılar ve öğrenciler başta olmak üzere devlet desteği ödemeleri devam ediyor. Devlet desteği için 2022 bütçesi belli oldu. Geliri düşük olan tüm vatandaşlara devlet tarafından ciddi anlamda maddi yardım yapılacak. Aynı zamanda fatura yardımı da sağlanacak vatandaşların faturalarının bir kısmını devlet ödeyecek. Emekli, yaşlı, acil nakit paraya ihtiyacı olan, özel bakıma ihtiyaç duyan, öğrenci, ödeme gücü olmayan tüm vatandaşlara 2022 yılında binlerce lira destek ödemesi sağlanacak. Peki devletten destek yardımı kimler alabilir? Devlet yardımı almak için başvuru şartları neler?

Devlet, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara aylık olarak düzenli yardımlar ödemeye devam ediyor. 2022 yılında içinde dar gelirli olan vatandaşlara, 65 yaş üstü vatandaşlara, engellilere, öğrencilere, evde bakıma ihtiyacı olan vatandaşlara devlet ödemeleri için geri bütçe ayrıldı. Sosyal destekler 2022 yılında da artarak devam edecek ve bir çok kişi bu destek ödemelerinden faydalanarak rahat bir hayat sürecek. 2022 devlet yardımı ödemeleri için asker aileleri ve ihtiyaç sahibi kadınlar da listeye alındı. Peki devlet yardımı nasıl alınır? Devlet yardımı almak için başvuru nereye yapılır?

meclisten-gecti-ihtiyac-sahibi-yasli-ogrenci-herkese-destek-geldi-fatura-yardimi-nakdi-yardim-ok-3

104.2 MİLYAR TL BÜTÇE AYRILDI

TBMM’de 2022 yılı bütçe görüşmeleri devam ederken sosyal yardımlar için ayrılan bütçe de ortaya çıktı. Türkiye özellikle koronavirüsle mücadele sürecinde sosyal yardım ödemelerinde büyük ağırlık vererek vatandaşların beklentilerini karşılamıştı.2022 yılında da vatandaş merkezli sosyal hizmet bütçesi belli oldu. Emekli, geliri düşük olan, yaşlı, engelli, bakıma ihtiyacı olan, okul yardımı isteyen, dar gelirli olan binlerce vatandaşa 2022 yılında sosyal harcama için 104.2 milyar TL bütçe ayrıldı.

meclisten-gecti-ihtiyac-sahibi-yasli-ogrenci-herkese-destek-geldi-fatura-yardimi-nakdi-yardim-ok-2

ÖĞRENCİ, YAŞLI VE DAR GELİRLİLER ALABİLİYOR

Devlet, 2022 yılında öğrencilere burs, kredi, pansiyon, özel okul desteği ve harç ödemesi yardımı yapacak. Aynı zamanda ödeme gücü olmayan vatandaşların sağlık faturası yine devlet tarafından karşılanacak. 65 yaş üstü, bakıma ihtiyacı olan, engelli olan vatandaşlara da milyarlarca lira destek ödemesi ayrıldı. Aynı zamanda bu grupta olan vatandaşlar için evde sağlık hizmeti ve taşıma giderleri de var. Ekonomik durumu iyi olmayan ve çocuklarının eğitimine katkı sağlayamayan aileler çocuklarını yanlarında yetiştirmeleri için devletten destek ödemesi alabilecek. Ailelere çocuk yardımı için ayrılan ödeme 2.5 milyar lira oldu.

meclisten-gecti-ihtiyac-sahibi-yasli-ogrenci-herkese-destek-geldi-fatura-yardimi-nakdi-yardim-ok-1

GÖRÜŞMELER YARIN BAŞLAYACAK

2022 yılı bütçe görüşmeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile Meclis’te yarından itibaren başlayacak. Üç ay içerisinde 2022 yılının sosyal destek ödemeleri de bulunuyor. Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay yarın Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda önerinin sunumunu gerçekleştirecek. Ardından üyelerin hazırlanmaları için komisyon çalışmalarına bir haftalık bir ara verilecek. 26 Ekim tarihinde ise genel bütçe üzerinde bir görüşme yapılacak. Yapılan görüşmeleri sırasında sosyal destekler için ayrılan bütçenin kabul edileceği az çok tahmin ediliyor.