Meclisten son dakika kararı çıktı! 9.299 lira hemen hesabınıza geçiyor! e-Devlet başvuru süresini sakın kaçırmayın

Meclisten son dakika kararı çıktı! 9.299 lira hemen hesabınıza geçiyor! e-Devlet başvuru süresini sakın kaçırmayın. İşte başvuru koşulları…

Ekonomi 18.08.2021 - 18:14 18.08.2021 - 18:14 Volkan Arık

Meclisten son dakika kararı çıktı! 9.299 lira hemen hesabınıza geçiyor! e-Devlet başvuru süresini sakın kaçırmayın. Çalışan çalışmayan bütün vatandaşlar devlet tarafından sağlanan sosyal destek ödemelerini yakından takip ediyor. Özellikle çalışan kadınlara çocuk parası ve doğum izni veriliyor. Doğum izni alan kadınlar yarım gün çalışarak belli bir ücret alma hakkına sahip oluyor. Çalışan annelere 112 günlük süre içerisinde verilen analık parası neredeyse 10 bin liraya yakın bir tutarı buluyor. Çalışan annelerin 2021 yılı itibariyle bütün sosyal haklarını kullanması halinde alacakları para 9.299 lira oldu. Peki analık izni başvurusu nasıl yapılır? Nereye başvuru yapmak gerekir?

Devlet tarafından yeni anne olmuş çalışan kadınlara birtakım destek ödemeleri yapılıyor. Çalışan ya da çalışmayan her anne doğum yaptıktan sonra çocuk parası ödemesinden faydalanabiliyor. Sadece Türk vatandaşı olmak çocuk parası almak için yeterli olurken aynı zamanda sigortalı çalışan anneler farklı ödeme kalemlerinden de destek alabiliyor. 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren başlayan uygulamaya göre doğum yardımı ve analık izni müracaatı yapan kadınların hesaplarına toplamda 9.299 TL ödeme geçiyor. Çocuk yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılırken aynı zamanda başvuru sorgulama işlemleri de e-devlet'ten gerçekleşebiliyor. Analık izni başvuruları ise daha detaylı bir süreç istiyor.

meclisten-son-dakika-karari-cikti-9299-lira-hemen-hesabiniza-geciyor-e-devlet-basvuru-suresini-1

YARIM GÜN ÇALIŞIP TAM MAAŞ ALABİLİRSİNİZ

SSK'lı olarak çalıştığı sırada doğum yapan kadınlar analık iznine çıkabiliyor. Çalışan kadınlara 1 doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, Sonraki doğumlarda 6 ay süreyle yarım gün çalışma şansı veriliyor ve tam maaş ödeniyor. Doğum yapan anneler yarım gün çalışmaları durumunda maaşlarının yarısı patronları tarafından yarısı da İŞKUR aracılığı ile yani devlet tarafından karşılanıyor.

ÇOCUK YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Çalışan çalışmayan anneler yeni doğan çocuk yardımı parasından yararlanmak istiyorlarsa aile Bakanlığı il müdürlükleri ilçe kaymakamlıkları Üzerinden başvuru işlemlerini tamamlayabiliyor. Aynı zamanda aile.gov.tr adresi üzerinden de vatandaşların T.C. kimlik numarası ile çocuk parası yardımı başvurusu yapma imkanı bulunuyor. Doğum yardımı çalışan ve çalışmayan bütün annelere ödeniyor. Doğum yardımı başvurusu sonucu sorgulama işlemleri ise e-devlet üzerinden yapılıyor.

meclisten-son-dakika-karari-cikti-9299-lira-hemen-hesabiniza-geciyor-e-devlet-basvuru-suresini-3

ÇOKLU DOĞUMLARDA 2 YIL BOYUNCA PARA ÖDENİYOR

Aynı zamanda çoklu doğum yapan yani ikiz yada üçüz bebek dünyaya getiren anneler için de devletin ödeme kalemi bulunuyor. Çoklu doğum olarak dünyaya gelen 0-2 yaş aralığındaki çocuklara 2 yıl boyunca Aylık 150 TL devlet desteği veriliyor. Başvuru işlemleri ise il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları üzerinden kolayca gerçekleşiyor.

ANALIK İZNİ PARASI 9.299 TL

SSK'lı olarak çalışan anneler doğumdan sonra analık izni hakkını kullanabiliyor. Doğumdan sonra analık iznine ayrılan annelere 112 günlük süre için doğum parası ya da rapor parası olarak bilinen ödeme yapılıyor. Şu an için analık izninde annelerine aldığı en düşük para 9299 lira olarak ödeniyor. Anne adına açılan Ziraat Bankası hesabına bu ödeme yapılıyor. Doğum günü biter bitmez e-devlet üzerinden analık izni ödemesinin yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Ocak ayı itibarıyla doğum yapan kadınlara ödenen süt parası da arttı. Enflasyon oranında süt parasına zam yapılırken çalışan annelerin tüm haklarını kullanmaları halinde alacakları para en az 9 bin 299 lira oluyor.

meclisten-son-dakika-karari-cikti-9299-lira-hemen-hesabiniza-geciyor-e-devlet-basvuru-suresini-s-2

SÜT PARASI EMZİRME YARDIMI NASIL ALINIR?

Doğumun ardından annenin sigortalı olması halinde anne babana sigortalı olması halinde Baba adına devlet tarafından emzirme yardımı yatırılıyor. Emzirme yardımı başvurusu doğum yaptıktan hemen sonra hastaneden yapılıyor. Çocuğun nüfus kaydı tamamlandıktan sonra ise belirlenen hesaba ya da PTT üzerinden emzirme yardımı parası yatırılıyor. Çocuğun doğumu sonrasında hastane raporu eksiksiz olarak doldurulursa 10-15 gün içerisinde PTT üzerinden emzirme yardımı ödemesini almak mümkün. Ödemeyi almak isteyen vatandaşlar kimlik kartları ile birlikte en yakın PTT şubesine giderek tahsil edebilirler.

EMZİRME PARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Emzirme parası e-devlet üzerinden vatandaşlar tarafından kolaylıkla sorgulanabiliyor. Emzirme parası sorgulama işlemlerinde aynı zamanda ödemenin gönderildiği banka hesabı ya da PTT hesabı da görünüyor. Burada yatırılan hesabı üzerinden en kısa sürede emzirme parası ödemesini tahsil edebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@