Son dakika zam haberi… Memur ve memur emeklisi, Ocak ayının gelmesiyle beraber adeta ihya olacak. Bildiğiniz üzere her yıl Aralık ayında herkesin en önemli gündemi maaş zamları oluyor. SSK ve Bağ-Kur emeklisi kadar memur ve memur emeklisi de Ocak ayında maaşlarına yapılacak olan zamları merak ediyor ve enflasyon verilerini yakından takip ediyor. Memur ve memur emeklisi Ocak ayında yüzde 5 zam ve ek olarak da enflasyon farkı alacak. Ama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı memur ve memur emeklisine güzel bir haber daha verdi. Ek protokol ile beraber maaşlara seyyanen zam da yapılacak. Üstelik de seyyanen zam 15 Ocak’ta ödenecek.

Milyonlarca memur ve memur emeklisi geçtiğimiz aylarda yapılan toplu sözleşme görülmelerinde Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere %5 zam almıştı. Memur ve memur emeklisi Ocak ayında bu orana ek olarak enflasyon farkı da alacak. Ancak memura sürpriz haberler peş peşe helmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bugün bir açıklama yaparak memur ve memur emeklisi için seyyanen zam müjdesi verdi. Yani doktorlar için geçtiğimiz günlerde yapılan seyyanen artış tüm sağlık çalışanlarının yanı sıra tüm kamu personelleri için geçerli olacak.

TÜM MEMURLARA SEYYANEN ZAM GELDİ

Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre geçtiğimiz günlerde doktorlar için yapılan seyyanen zam artık çünkü bu personeller için geçerli olacak. Bakanlık tarafından hazırlanan ek protokol imzalandı. Zam oranı enflasyondaki artış da göz önünde bulundurularak belirlenecek. 15 Ocak’tan itibaren bu artış seyyanen zam olarak memur maaşlarına yansıyacak.

memur-ve-memur-emeklisi-maasina-ek-zam-geliyor-protokol-imzalandi-15-ocakta-maaslara-yansiyacak-3

MEMUR MAAŞLARINA EK DÜZELTME YAPILACAK

Alınan bilgiye göre Memur Sen başkanı ve yanındaki heyet dün sağlık Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Memur zammı bu görüşme sırasında gündeme geldi. Heyet, Ağustos ayında yapılan zamanı şu anki koşullarda çok düşük kaldığını belirtti. Bu nedenle de memurlar için bir ek düzenleme yapılması gündeme geldi. Memur ve memur emeklisi Ocak ayında toplu sözleşme görüşmelerinde %5 artı enflasyon farkı hakkı kazanmıştı. Son açıklanan verilere göre beş aylık enflasyon %12,48 oldu. Yani memur emeklisi %12.48 zam alacaktı. Ancak enflasyonun giderek artması nedeniyle memur emeklisinin aldığı yüzde beşlik zammın düşük kalacağı konuşuluyor. Bu nedenle de memurlara seyyanen zam yapılması gündeme geldi.