Neredeyse 1 senedir hayatımızda olan koronavirüs ve ondan dolayı doğan pandemi süreci, bu defa bize kazanç olarak mı dönecek ? Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle ekonomide de büyük değişiklikler yaşandı. Artan dolar ve euro kurları, piyasanın dalgalanma

Neredeyse 1 senedir hayatımızda olan koronavirüs ve ondan dolayı doğan pandemi süreci, bu defa bize kazanç olarak mı dönecek ? Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle ekonomide de büyük değişiklikler yaşandı. Artan dolar ve euro kurları, piyasanın dalgalanması, altındaki rekor artış gibi pek çok daha önce yaşanmamış durumları yaşadık. Kovid-19 virüsü için aşı bulunduğunu ve bulunan aşının %90 oranında başarılı olduğunun açıklanmasıyla piyasa yeniden yükselişe geçti.ABD ‘de yapılan Donald Trump ve Joe Biden arasındaki başkanlık seçiminden hemen sonra, ABD Başkanı Trump karşısında galibiyet gösteren Joe Biden'in daha şimdiden birçok eyalette başkan seçilmesi ve yeterli oy almasıyla yeni başkan adayı olacağının kesinleşmesiyle dünya borsalarında gözle görülür büyük bir yükşeliş başladı.

ABD başkanlık seçimlerinin belirlenmesinden sonra ilaç devi Pfizerin %90 etkili aşısının olduğunun duyulmasıyla piyasalar yeniden hareketlendi.

- Alman DAX endeksi yükseliş yüzde 5.5,

- İngiltere’de FTSE 100 5.6,

- Paris’te ise CAC 40 yüzde 7.6'ya ulaştı.

Aşının bulunması ve gelişmesiyle ulaşımın da tekrardan gelişeceği ve eski haline geleceği düşüncesi ortaya atıldı. Ulaşımın tekrar hareketli haline dönecek olması düşüncesi petrol fiyatlarını arttırdı. Brent tipi petrolun işlem görme tutarı ise 42 doların üstüne çıktı.

Petrolün yükselmesiyle beraber altın fiyatlarında tam tersi bir etki söz konusu oldu. Bu duruma bağlı olarak altının değeri  %3,5 düştü.

BioNTech Pfizer tarafından bulunan ve geliştirilen covid-19 aşısını test etmesi ve yaptığı test denemelerinde %90 oranında bir başarı yakalamasıyla piyasa hemen nasibini aldı. Piyasada yaşanan yükseliş tüm dünya ekonomisini etkileyecek nitelikte.

Koronavirüs aşısının bulunmasının bizim ülkemize etkisine bakacak olursak, borsamızda BİST 100 endeksi yükselişi %3 ü buldu.

Tüm bu durumları, gelişmeleri incelediğimizde dünya tekrardan eski haline dönecek mi, ekonomiler düzelecek mi, hayatlarımız eski haline dönecek mi soruları da başladı. İşsiz insanlara, ekonomik zorluk çekenlere de büyük bir umut oldu.