Akşener’in ‘Kadından imam olmaz’ sözleri halen sosyal medyada yankılanıyorken tepki çeken bu sözlere İYİ Parti tarafından açıklama getirildi.

Nevşehir’de gerçekleşen esnaf ziyareti sırasında “Kadından imam olmaz. Cumhurbaşkanı aynı zamanda imamlık yapmak durumunda olduğu için ben aday değilim” diyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bu sözleri sebebi ile geniş bir kesim tarafından tepki görmeye devam ediyor.

Kendisine gelen soru izerine bir kez daha cumhurbaşkanı adayı olmayacağını "Cumhurbaşkanı aynı zamanda imamlık yapmak durumunda" sözleri ile duyuran Akşener'in hedefinde ise Erbaş'ın olduğu ortaya çıktı.

Akşener'in bu sözleri ve gelen tepkilerin ardından sosyal medyada İYİ Parti tarafından yapılan açıklama sonrası İYİ Parti yöneticileri de ayrıca Akşener’in sözlerinin perde arkasını anlattılar.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, daha önceki sözlerine bir tepki olduğu belirtilen Akşener sözleri , Erbaş’ın, “Kadın imam var mı” sorusuna “Kadından imam olmaz” yanıtına dair bir gönderme olarak açıklandı.

Sosyal Medya Saat 21:00'a Kilitlendi! Kılıçdaroğlu Ne Açıklayacak? Ne Dedi? Önemi Açıklama Ve Önerisi Ne? Sosyal Medya Saat 21:00'a Kilitlendi! Kılıçdaroğlu Ne Açıklayacak? Ne Dedi? Önemi Açıklama Ve Önerisi Ne?

İYİ Parti'den 'Kadından imam olmaz' açıklaması: Yerel muhabiri suçladılar - Yeni Şafak

Akşenerin 1994 yılında yapılan yerel seçimlerde DYP’den Kocaeli Büyükşehir Belediye başkan adayı olması üzerine o dönemde, kendisinin adaylığı ile ilgili “Kadından imam olur mu” polemiğinin yaşanmasını hatırlatan Parti yetkilileri “Akşener, o ziyaret kapsamında, bu sözleri ‘alaycı ve ironi’ şeklinde söyledi. Hedefinde daha önce kadınlara yönelik bu açıklamayı yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile bazı tarikat ve cemaatler var. Genel Başkan, Erbaş’ın bu sözlerine hep kızmıştır. Böyle düşünen bir insanın 2018’de, 100 bin imzayla, Cumhurbaşkanlığı’na aday olması mümkün mü? Parti genel başkanı olur mu? Ülkeyi yönetmeye talip olur mu? Akşener, bu argümanı kullanan tarikat ve cemaatlerle alay etmiş, doğrudan adreslerine yanıt vermiştir”  diyerek tepki gören sözlerin nedenini açıkladılar.

Sosyal medyada konu ile ilgili şu açıklama ise zaten yapılmıştı;

İYİ Parti lideri Meral Akşener: Kadından imam olmaz, aday değilim - Kocaeli Fikir Gazetesi

“İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün Nevşehir il merkezindeki esnaf ziyaretinde, işyeri sahibinin verdiği bir örnek üzerine, Türkiye’de ‘geçmişte yaşanan bir polemiğe’ gönderme yaparak, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda eleştirel bir değerlendirmede bulundu.

Bir haber ajansına çalışan yerel muhabir, 1994 yılındaki polemiği bilmediğinden, aslında ironik bir değerlendirmeyi gerçek sanarak, Genel Başkanımızın, ‘Kadından imam olmayacağı için aday değilim’ dediği iddiasıyla haberleştirdi. Söz konusu ajans yanlış anlaşılma üzerine haberi geri çekti."