Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gece yarısı kararı - imzası - ile birlikte görevden alınması tartışma yarattı. 1 yıldan uzun süredir görevde olan ancak 4 yıllık görev süresine rağmen çok daha kısa sürede görevinden a

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gece yarısı kararı - imzası - ile birlikte görevden alınması tartışma yarattı. 1 yıldan uzun süredir görevde olan ancak 4 yıllık görev süresine rağmen çok daha kısa sürede görevinden alınan Uysal'ın kısa süre önce yaptığı "Türk Lirası çok değersiz bir noktada" açıklamasından dolayı görevden alınmış olabileceği bile iddia edildi.

Yeni Merkez Bankası (TCMB) Başkanı daha önce TCMB bünyesinde hiç görev almayan Naci Ağbal oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile göreve başlayan Naci Ağbal'ın göreve getirilmesi finans camiasında "zorlanacak" tartışmalarına neden olurken, bazıların ise TCMB'nin özerkliğinin ihlal edildiğini iddia ettiler.

FT'de yayınlanan makalede "Naci Ağbal, TCMB bünyesinde daha önce görevli değildi ve zorlanması muhtemel" paylaşımında bulunuldu.