Merkez Bankası Başkanı'ndan kayıp 128 milyar dolar açıklaması!

Türkiye gündeminin uzun süredir meşgul eden kayıp 128 milyar dolar konusu sert tartışmalara neden oluyor. Sosyal medyada bir muhalefet göstergesi haline gelen "128 milyar dolar nerede?" sorusuna çeşitli cevaplar veriliyor, spekülasyonlar yapılıyor.

Ekonomi 16.04.2021 - 16:31 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Türkiye gündeminin uzun süredir meşgul eden kayıp 128 milyar dolar konusu sert tartışmalara neden oluyor. Sosyal medyada bir muhalefet göstergesi haline gelen "128 milyar dolar nerede?" sorusuna çeşitli cevaplar veriliyor, spekülasyonlar yapılıyor. Kayıp 128 milyar dolarla ilgili açıklamada bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kendilerine gelen birçok sorunun içinde özellikle "128 milyar dolar nerede?" sorusunun cevabının ısrarla arandığını dile getirdi. Kamuoyunda bunun büyük tartışmalara neden olduğunu aktaran Kavcıoğlu, bu paranın durumuyla ilgili konuştu.

"Sağlıksız fiyat oluşumunun önüne geçildi"


2017 yılının Şubat ayında Hazine Müsteşarlığı ile bir protokole imza attıklarını kaydeden Kavcıoğlu, protokolün amacının döviz alım-satımlarıyla ilgili koordinasyonu sağlamak olduğunu dile getirdi. İmzalanan protokolle birlikte döviz piyasalarındaki arz-talep dengesine olumlu katkı sağlandığının altını çizen Kavcıoğlu, "sağlıksız fiyat oluşumunun" önüne geçildiğini bildirdi. Bu döviz işlemlerinin piyasanın o zamanki durumuna göre şekillendiğini belirten Kavcıoğlu, herhangi bir bankaya veya çıkar grubuna haksız üstünlük sağlanmasının söz konusu olmadığını vurguladı.


"Böyle bir varlık söz konusu değil"


Söz konusu 128 milyar doların ortadan kaybolduğuna yönelik iddiaların asılsız olduğunu aktaran TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "Bilanço varlık yükümlülük denkliği" göz önünde bulundurularak inceleme yapıldığında ortadan kaybolan böyle bir paranın söz konusu olmadığını dile getirdi. Kaybolduğu söylenen bu parayla ilgili önlerine somut bir kanıtın gelmediğine değinen Kavcıoğlu, tüm verilerin küresel ölçekte şeffaf şekilde paylaşıldığını hatırlattı.

128 milyar dolar tartışması nasıl başladı?


Kayıp 128 milyar dolar tartışması, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TCMB Başkanı Naci Ağbal'ı görevden almasının ardından muhalefet partisi CHP tarafından gündeme getirilmiş ve hükümetin bu kayıp paranın hesabını vermesi gerektiği dile getirilmişti. Uluslar arası haber kanallarında da yer alan bu konuyla ilgili AK Parti, "gündem değiştirme çabası" yorumunu yapmıştı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@