Merkez Bankası piyasalara yön veren faiz kararını sabit olarak açıklarken kısa sürede dolar kuru ibreyi yukarı çevirdi.

Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar verildiğini açıkladı.

Güne 16,36 lira ile başlayan dolar kuru, 09:30'da 16,46 lirayı gördükten sonra saat 13:56 itibarıyla 16,39 liradan işlem görüyordu ki Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından hareketlenen dolar kuru, çıtayı yukarıya çevirdi.

20 Aralık günü akşam saatlerinde dolar 18 TL’yi aşarak tarihi zirvesini yenilerken tartışmalı bir çıkışla hükümet döviz korumalı mevduat sistemini duyurmuş ve yine ilginç şekilde dolar 10 TL’ye kadar düşmüştü.

Yavaş bir seyir ile yükselişini sürdüren doların, arka kapı satışarı baskıları sonrası patlama yaşayacağını söyleyen uzmanlardan olan Selçuk Geçer ise bu karar sonrası "başladı" dedi.

Dolar tahminleri ile ünlenen uzman Geçer, yaşanılanlar ve son karar ile ilgili şunları söyledi;

11 Milyon Üzerindeki Emeklinin Beklediği Bayram Nakit Kampanyası Başladı! 11 Milyon Üzerindeki Emeklinin Beklediği Bayram Nakit Kampanyası Başladı!

Gözler PPK Kararında: Merkez Bankası Yarın Ne Yapar, Dolar Ne Olur?

"Dolar ile Euro arasında makas kapandı. Bunun nedeni panik. 50 baz faiz artırımı da söz konusu. Kabine Toplantısı'nda Süper Bono çıkar mı düşüncem vardı. Bunlar çıkmadı. Daha güzel haberim var. Aya çıkıyoruz. Umarın uzay başvurularınızı yapmıştır. Brent petrol fiyatları yükselmeye devam edecek.

Çünkü Rusya- Ukrayna krizi bitmedi. Bir de Çin'den kapanmalar başladı. Dünya fokurdamaya devam ediyor. Stagflasyon korkusu başladı. Bu da Merkez Bankaları daha fazla agresifleşecek mi? sorunu getirdi. Bu açıklamalar yavaş yavaş başladı. Dolarda 19 liraya hazır olun. Dolardaki ilk hedef 16,80 sonrasına 17 lira olacak. Bu seviyeye önümüzdeki günlerde gelirsek şaşırmayın.

Dolar 27 Aralık'ta 12 liraya geldi. Ama bu artık olmayacak. Merkez Bankası o dönem 20- 30 milyar dolarlık bir para harcamıştı. Bu maceranın toplam süreci 5 ay. 5 ay içerisinden 12 liradan tekrar 16 liraya çıktı. 18 saymıyorum o 1-2 saatlik bir olay. Bu filmi bize güzel oynadılar. Doları 13 ila 14'te tutamıyorlar. Borçları çıkardığımızda rezervlerimiz eksilerde. Neden?"