Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Para politikasındaki sıkı duruşun "enflasyonda kalıcı düşüş görülene kadar" korunacağını kaydeden Merkez Bankası faiz oranının yüzde 17'de sabit kalacağını duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Para politikasındaki sıkı duruşun "enflasyonda kalıcı düşüş görülene kadar" korunacağını kaydeden Merkez Bankası faiz oranının yüzde 17'de sabit kalacağını duyurdu. Faiz kararının merakla izlendiği piyasalarda zaten bir faiz değişikliği beklentisinin olmadığı kaydedildi. İktisadi faaliyetlerin sağlam bir seyir izlediğinin altı çizildi. Salgın nedeniyle alınan tedbirlerin ekonomi üzerinde bıraktığı yıkıcı etkilerin sınırlı kaldığı ifade edildi. Öte yandan hizmet sektörünün kısa vadeli geleceğine ilişkin bazı belirsizliklerin bulunduğu aktarıldı. Finansal şartlarda sıkılaşmanın meydana geldiği ve kredi büyümesinde yavaşlamanın meydana geldiği kaydedildi.


Amaç "enflasyonda kalıcı düşüş" ve "fiyat istikrarı"


"Dövizin don durumu", "enflasyon beklentilerindeki yükseklik" ile "iç talep şartları" nedeniyle fiyatlama davranışlarının olumsuz yönde etkilendiği aktarıldı. "Güçlü parasal sıkılaştırma" nedeniyle krediler üzerinde yavaşlatıcı etkilerin arttığı kaydedildi. Yıl sonu hedeflerinin de dikkate alındığı, bu nedenle de "enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar" Para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği ifade edildi. Amaç olarak "enflasyonda kalıcı düşü" ve "fiyat istikrarının" sağlanmak istediğinin altı çizildi. Gerekli görülmesi halinde "ilave parasal sıkılaşmanın" devreye gireceği vurgulandı. "Yüzde 5 hedefine" ulaşıncaya kadar yüzde 17'lik para politikası faizinin korunacağı ifade edildi. Bu politika sayesinde "fiyat istikrarının kalıcı olabileceği" ve finansal istikrarının pozitif yönde etkileneceği kaydedildi. Gelebilecek yeni tarz verilerin, Merkez Bankası'nın "politika duruşunu" değiştirebileceği aktarıldı.