Merkez Bankası'nın kripto para kararı uygulamaya geçti!

Kripto para piyasalarıyla ilgili olayların gölgesinde Merkez Bankası'nın kripto varlık düzenlemesi bugün itibarıyla uygulamaya geçti. Böylece göre kripto paraların ödeme işlemlerinde kullanılmasının önüne geçilmiş oldu. İşte Merkez Bankası'nın kripto para

Teknoloji 30.04.2021 - 16:24 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolarla yurt dışına kaçmasının yankıları sürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu söz konusu paranın 2 milyar dolar değil 108 milyon dolar olduğunu belirtmişti. Faruk Fatih Özer’in kaldığı düşünülen Arnavutluk'taki bir adrese yönelik gerçekleştirilen polis operasyonu sonucu Özer’e yardım ettiği düşünülen 3 kişi gözaltına alınmıştı.

Alım-satımlarda kripto varlıklar kullanılamayacak!

Kripto para piyasaları, hem Thodex olayı hem de daha önce Merkez Bankası tarafından yapılacağı belirtilen düzenleme nedeniyle gündemden düşmek bilmiyor. Türkiye'de de yüz binlerce kullanıcısı bulunan kripto paralarla ilgili Merkez Bankası'nın yürürlüğe sokacağı belirtilen düzenleme bugün uygulamaya geçti. Böylece kripto varlıkların, alım-satımlar için direkt veya dolaylı olarak kullanılmasının önüne geçilmiş oldu. 

Bu düzenlemeyle birlikte kripto varlıkların alım işlemlerinde aracı firmalar kullanılamayacak. Kripto varlıklara yatırım yapmak isteyen kişilerin transferlerini Türk lirası cinsinden yapması gerekiyor. Böylece Papara ve Ininal gibi platformlar kullanılarak kripto para borsası Binance Global'e "yurtdışı kaynaklı kripto bazlı para transferleri" gerçekleştirilemeyecek.

Merkez Bankası'nın kripto varlık tanımı!

Merkez Bankası, hazırladığı yönetmelikte kripto varlık tanımını şu şekilde yaptı:

"Kripto varlık; dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder."

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@