T. C Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara sunulan kolaylıklardan ve imkanlardan biri de telefon aracılığıyla hastaneden randevu alabilecekleri sistemdir.

T.C Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara sunulan kolaylıklardan ve imkanlardan biri de telefon aracılığıyla hastaneden randevu alabilecekleri sistemdir. Sağlık Bakanlığı'nın sistemi olan Alo182 aracılığıyla vatandaşlar kolaylıkla randevu alabiliyorlar. Alo182 üzerinden isterseniz aşı randevusu isterseniz sağlık ocağı hatta isterseniz de hastaneden randevu alabiliyorsunuz. Ancak A182 bugün çalışmıyor ve meşgul çalıyor. Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile randevu almak isteyen vatandaşlar randevu alamıyor. MHRS çalışmayınca vatandaşlar da araştırmaya başladı. İstedikleri ildeki hastaneden, doktordan randevu almak isteyen vatandaşlar 'Merkezi Hekim Randevu Sistemi neden çalışmıyor?' diye araştırmaya başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen MHRS 182 çağrı merkezi, bugün yaşanan aksaklıktan dolayı hizmet veremiyor. Alo182'yi arayan kişilerin sisteme bağlanamaması ve randevu alamaması durumu ise büyük bir kargaşaya sebep oldu. MHRS'nin sosyal medya hesabına sistemde yaşanan arızadan dolayı pek çok yorum ve mesaj atıldı. MHRS yani Merkezi Hekim Randevu Sistemi'de sosyal medya hesabından sorun ile ilgili açıklamada bulundu. Peki, Merkezi Hekim Randevu Sistemi MHRS neden aranmıyor? Alo182 neden meşgul?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi MHRS Neden Aranmıyor ?

Hayatımıza giren ve hayatımızı oldukça kolaylaştıran Merkezi Hekim Randevu Sistemi, son dönemlerde epeyce yoğun çalışıyor. Merkezi Hekim Randevu Sistemi olan MHRS'ye hem yaşanan koronavirüsten dolayı pek çok telefon gelirken hem de normal seyrinde devam eden doktor kontrolleri için vatandaşlar tarafından oldukça yoğun talep oluyor. Koronavirüs, aşı randevusu, randevu müsaitliği ve daha pek çok diğer hastalıklar ile ilgili soru sormak için vatandaşlar Alo182'yi sık sık arıyor. Yaşanan bu yoğunluktan dolayı da Merkezi Hekim Randevu Sistemi Alo182'de sistemsel bir sorun yaşandı. Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nde yaşanan yoğunluk sebebiyle telefonlar meşgul çalıyor ve hat düşmüyor. Her türlü randevu, soru sorma işlemini gerçekleştiren MHRS Alo182 sisteminin bugün çalışmaması üzerine, 'Alo182 çalışmıyor' şikayetleri de başladı.

Alo182 Meşgul Çalıyor?

MHRS tarafından yaşanan sistemsel arıza ile ilgili bir açıklama geldi. Vatandaşların hastane ve doktor randevusu almak için aradıkları Alo182 bugün yoğunluktan dolayı arızalandı. MHRS Alo182'de yaşanan arızadan dolayı, vatandaşlar MHRS Alo182'nin neden çalışmadığını araştırmaya başladı. Merkezi Hekim Randevu Sistemi tarafından vatandaşlara, sistemde yaşanan yoğunluk dolayı aramalarda sorun olduğu açıklaması geldi. MHRS tarafından gelen bir diğer açıklama ise, MHRS Alo182'de yaşanan yoğunluktan dolayı arama yapılamadığını belirtti. Alo182'ye bağlanamayan kişilerin internet adresi üzerinden sisteme giriş yapıp randevu alabileceklerini söyledi. Hastaneden, doktor ve sağlık ocağından randevu almak isteyen kişilerin, http://mhrs.gov.tr veya MHRS Mobil uygulamasından kolayca üyelik oluşturup aynı randevu sistemine giriş yapabileceklerini belirtti.MHRS Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır ?

MHRS ile randevu almak isteyenler, 3 çeşit yol kullanarak randevu alabilirler. Bunlardan birincisi, MHRS Alo182'yi arayarak operatörden destek alıp randevu alabilirsiniz.

MHRS'den diğer bir randevu alma yolu ise, MHRS web sitesi olan https://www.hastanerandevu.gov.tr veya https://www.mhrs.gov.tr adresine girerek randevu oluşturmaktır. MHRS ile randevu oluşturmak için kullanılan bir diğer yol ise, MHRS mobil uygulamasını akıllı cihazınıza indirmenizdir. Akıllı cihazınıza indirdiğiniz MHRS mobil uygulaması ile aynı web sitesinden giriş yaptığınız gibi giriş yapabilirsiniz.

MHRS sistemine daha önceden üyelik kaydınız yok ise "Randevu Al" butonuna tıkladıktan sonra açılan ekrandan "Üye Ol" seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Üye Ol kısmına tıkladıktan sonra MHRS sistemine üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer MHRS'ye üyeliğiniz var ise kimlik numaranız ve şifrenizle istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz.

MHRS Alo182'den Aynı Anda En Fazla Kaç Tane Randevu Alınabilir ?

MHRS Alo182, MHRS Web ve MHRS mobil uygulamasını kullanarak; saat ve poliklinikler farklı olmak şartıyla aynı güne kurum başına en fazla iki randevu alabilirsiniz.