Mersin'de bulunan duvar resimleri heyecan yarattı!

Mersin kent merkezine 20 kilometre mesafede bulunan bir mağarada yapılan keşif, bilim insanlarını heyecanlandırdı. Yaklaşık 5 bin ila 8 bin yıl önce çizildiği tespit edilen duvar resimleri, dönemin sanat anlayışı ve hayvan çeşitliliğine dair önemli izler

Teknoloji 30.04.2021 - 15:47 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de son zamanlarda Trabzon'da yer alan Koskarlı mağarasında ve Elazığ'da bulunan mağaralarda yapılan keşifler, eski dönemlerde yaşayan insanların yaşamlarına ilişkin önemli bilgiler sundu. Heyecan verici keşiflerden biri de Mersin'in Yenişehir ilçesinde yer alan İnsu Köyü'ndeki mağarada yapıldı. 

Kent merkezine uzaklığı 20 kilometre olan mağarada keşfedilen tarihi kaya resimleri bilim insanlarını heyecanlandırdı. Söz konusu kaya resimlerinin petroglif adı verilen teknikle (kaya yüzüne kazıma) yaklaşık 8 bin yıl önce kayalara işlendiği kaydedildi. 

"Yaklaşık 5 bin ila 8 bin yıl önce resmedilmişler"

Mağarada bulunan resimlerle ilgili önemli bilgileri Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan verdi. Bu resimlerin yaklaşık 5 bin ila 8 bin yıl önce duvarlara çizildiğini tahmin ettiklerini belirten Durukan, bu resimlerin dönemin yaşayışı hakkında önemli bilgiler verdiğini ifade etti. 

Resimlerdeki betimlemelerin son derece gerçekçi olduğuna değinen Durukan, resimlerin dönemin hayvan çeşitliliğine dair önemli ipuçları sunduğunu kaydetti.

"Fantastik yaratıkları da resmetmişler"

Duvara kazınan dağ keçilerinin adeta sanatsal duyarlılıkla resmedildiğini aktaran Durukan, yüzen ve uçan bazı fantastik yaratıkların da dönemin inanışlarına dair izler sunduğunu söyledi. Mağaranın kent merkezine yaklaşık 20 dakikalık mesafede bulunduğunu kaydeden Durukan, bu çizimlerin bu kadar iyi korunmasının mucizevi bir durum olduğunu sözlerine ekledi. 

Bölgedeki bazı kaya resimlerini tahrip edilmiş olduğunu gördüklerini söyleyen Durukan, bölgenin turistik anlamda önemli bir merkeze dönüştürülebileceğini vurguladı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@