AKP'li Giresun Belediyesi'nde görev yapan 58 itfaiyeci gündem oldu.

Beş yıldır kendilerine ödenmeyen fazla mesai ücretlerini alamayınca dava açan itfaiyecilerin AKP'li Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu tarafından çöpçü yapıldığı sosyal medyanın gündemine oturdu.

İçlerinde dalgıç olan 8 itfaiye erini temizlik işlerine çöpçü olarak göndeen Giresun Belediyesi tepki topladı.

İtfaiye Müdürlüğü’nde görevli 58 itfaiye eri, ödenmeyen fazla mesai ücretlerini alabilmek için bağlı bulundukları Belediye-İş Sendikası aracılığıyla dönemin Belediye Başkanı CHP’li Kerim Aksu ile görüştü ve sendika görüşmelerden olumlu bir sonuç alamayınca İŞKUR’a şikayet ederek inceleme yapılması için müfettiş talep etti.

İtfaiyeci – Meslek Hastalığı

Ek Bütçeye de Güne de Erkan Baş Damga Vurdu! "İktidar Başarılı" Diyen Erkan Baş Türkiye'yi Bu Defa Salladı! Ek Bütçeye de Güne de Erkan Baş Damga Vurdu! "İktidar Başarılı" Diyen Erkan Baş Türkiye'yi Bu Defa Salladı!

İsmail Akduman'ın haberine göre müfettiş 1.5 yıl sonra belediye CHP’den AKP’ye geçince inceleme yapmaya başladı. Yapılan inceleme sonrasında itfaiyecilerin fazla mesai yaptıkları ve ücretlerinin ödenmediği tespit edildi.

Belediye-İş Sendikası Giresun Şube Başkanı Halil Yeşiltepe de, itfaiyecilerin fazla mesai ücretlerinin ödenmesi için AKP’li Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu görüşmeler yaptı. Başkan Şenlikoğlu, söz vermesine rağmen fazla mesai ücretlerini ödemeyince dava açıldı.

Bunun üzerine itfaiyeciler yaklaşık beş yıllık alacaklarını tahsil etmek için dava açınca Şenlikoğlu da dava açan ve içlerinde dalgıçlarında bulunduğu 8 itfaiye erini temizlik işlerine çöp toplamaya gönderdi.

Belediye-İş Sendikası Giresun Şube Başkanı Halil Yeşiltepe, itfaiye erlerinin haklarını sonuna kadar arayacaklarını belirterek, AKP’li Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun seçimlerden önce fazla mesai ücretlerini ödeyeceğine dair söz verdiğiniaçıkladı.

Her itfaiyecinin belediyeden yaklaşık 150 bin lira fazla mesai ücreti alacağı olduğunu belirten Yeşiltepe, şunları söyledi:

"2018 yılında Kerim Aksu’nun döneminde fazla mesailerin ödenmesi için görüşmeler yaptık. Ancak Kerim Başkan sorunumuzu çözemedi. Biz de sendika olarak İŞKUR’A şikayet edip müfettiş istedik. Ancak müfettiş 1.5 yıl sonra geldi. İnceleme yapıldı ve bir personelin aylık yaklaşık 90 saat fazla mesai yaptığı tespit etti.

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ile görüştük. Ödeyeceğini söyledi ama ödemedi. Kendi dönemindeki fazla mesaileri de ödemedi. Oysa Aytekin Başkan seçildiği takdirde bu paraları ödeyeceğini söylemişti. Arkadaşlar da dava açmaya başladı. Bunun üzerine, hukuksuz ve hiç bir dayanağı olmadan başkan sekiz arkadaşımızı çöpe gönderdi."