Metaller sıvı hâlde en sıcak gezegen bulundu!

Dünya’dan yaklaşık 490 ışık senesi uzaklığa sahip şimdiye kadarki en sıcak gezegen keşfedildi. 2700 derece ısıya sahip olan ve MASCARA-5b ismi verilen gezegende tüm metallerin sıvı durumda olduğu tespit edildi.

Teknoloji 30.04.2021 - 04:51 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Avustralya’dan bilim insanları Dünya’mızdan yaklaşık olarak 490 ışık senesi uzaklıkta yer alan yeni ve çok sıcak bir gezegen buldu.

TOI-1431b sınıfında yer alan ve MASCARA-5b diye isimlendirilen alev gezegenin şimdiye kadar keşfedilmiş olanlardan en büyük farkı ise yüzey sıcaklığının çok yüksek olması. 

Bilim insanları topladıkları verileri inceleyerek MASCARA-5b gezegeninin yüzey sıcaklığının güneşe bakan tarafında (gündüz) 2700 °C’ye kadar çıktığını belirledi. Avustralyalı bilim insanları MASCARA-5b gezegeninin güneşi görmeyen yüzeyinin (gece) ise 2400 °C’ye düştüğünü tespit etti.

Dünya’dan 2650 °C daha sıcak

Dünya’nın en yüksek elde edilen sıcaklıkları ile ilgili farklı rakamlar zikredilse de yapılan ölçümlerde 55 °C olduğu biliniyor. Yani gündüz kaydedilen Dünya ısısı ile keşfedilen MASCARA-5b gezegeninin gündüz ısısı karşılaştırıldığında aradaki farkın 2650 °C olduğu görülüyor. Güneş Sistemi içinde yer alan yüzey sıcaklığı en yüksek olan Venüs’te bile güneşe dönük tarafı (gündüz) 470 °C ısıya ulaşıyor.

“Cehennem” benzetmesi kullanıldı

2700 derecelerde platinyum ve titanyum gibi mukavemetli metaller de dâhil olmak üzere onlarca metalin erime derecesini aşıyor. Bu nedenle MASCARA-5b gezegeninde tüm metaller sıvı hâlde bulunuyor. Avustralyalı bilim insanları keşfettikleri gezegen ile ilgili “cehennem gibi” benzetmesini kullanıyor.

Öte yandan MASCARA-5b gezegeninin yörüngesinde döndüğü yıldıza da hayli yakın olduğu belirlendi. Şaşırtıcı olan ise MASCARA-5b gezegeninin dönüş yönünün, yörüngesinde bulunduğu yıldızın tersine doğru olması.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@