Yaşanan yeni gelişmeyle beraber metaverse evreni sadece görme ve işitmeye yönelik bir dünya olmaktan çıktı.

Yaşanan yeni gelişmeyle beraber metaverse evreni sadece görme ve işitmeye yönelik bir dünya olmaktan çıktı.

Yeni bir sanal gerçeklik başlığı, kullanıcıların dudaklarına, dişlerine ve dillerine hisler gönderebilecek ve bu yeni gelişmeyle beraber artık insanlar için de metaverse evreni sadece görme ve işitmeye yönelik bir dünya olmaktan çıkacak.

Pennsylvania’daki bilim insanları, dudaklara, dişlere ve dile duyumlar göndererek metaverse dünyada birini öpmeyi mümkün kılan yeni bir teknolojiyi ortaya çıkartarak dünya gündemine girdiler.

KISSING in the metaverse is now possible with modified VR headset - Big World Tale

Bilim insanları, bir sanal gerçeklik (VR) kulaklığını dokunsal teknolojiyle donatarak değiştirerek ulaştıkları yeni teknolojiyle; titreşimler ve hareketler uygulanarak dokunma simüle etmeyi başardılar. Ulaşılan teknolojide ultrason enerjisini ağzın farklı bölgelerine yönlendiren VR kulaklığının alt kısmına entegre edilmiş ince bir dizi dönüştürücü kullanılıyor.

Bu arada yapılan açıklamalar arasında, öpüşme hissinin yanı sıra sanal bir su çeşmesinden su içmek veya sigaradan bir nefes çekmek için de kullanılabileceği yer aldı..

Uyarlanmış bir Oculus Quest 2 olan prototip kulaklık ise Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirildi ve “Önemli olan, tüm bileşenlerin kulaklığa entegre olması, kullanıcının ek bir aksesuar takmasına gerek olmaması” olarak tanımlandı. 

Gözden kaçırmayın

AKP'den Omzu Açık Kadınlara "Fahişe" Diyen Başhekime Destek! "Tarafımız Belli Olsun" AKP'den Omzu Açık Kadınlara "Fahişe" Diyen Başhekime Destek! "Tarafımız Belli Olsun"

Bu arada 2004 yılında Harvard Üniversitesi’ndeki yurt odasında kurduğu Facebook ve Metaverse takıntısı ile tanınan Mark Zuckerberg ise, gelinen noktada Metaverse'i bedenlenmiş bir internet olarak tanımladı.