Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son dakika açıklaması yapıldı. Mayıs ayına doğru geri sayım başlarken hava koşulları ise neredeyse kıştan kalma gibi görünüyor. Havaların ısınmasını bekleyen vatandaşlara ise yine kötü haber geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı son dakika açıklaması ile bazı iller için sarı ve turuncu kodlu uyarı verdi. Peki, 19 Nisan 2022 İstanbul hava durumu nasıl olacak? İstanbul'a Nisan'da kar yağacak mı?

Meteoroloji son dakika hava durumu uyarısı herkesi şaşkına çevirdi. Yapılan açıklamada Türkiye genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu olacağı belirtilirken Doğu Anadolu'nun doğusu dışında kalan bütün bölgelerde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiği bildirildi. Ayrıca mayıs ayı giderek yaklaşırken meteorolojiden kar uyarısı da yapıldı. Peki, İstanbul'a nisan ayında kar yağacak mı? Nisan ayında hangi illere kar yağacak? MGM son dakika hava durumu ve detaylar haberimizde…

MGM 19 Nisan 2022 hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Kastamonu kıyılarında Birgül Isparta Burdur ve Denizli ile Antalya'nın iç kesimlerinde, Çankırı ve Ankara'nın kuzey ve batı çevrelerinde, Afyonkarahisar'ın güneyinde, Doğu Anadolu'nun batısı ile Gümüşhane, Sivas ve Giresun çevrelerinde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Diğer yandan iç ve Güney kesimlerinde yer yer toz taşınımı olacağı da tahmin ediliyor.

19 Nisan hava sıcaklığı nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava sıcaklığı konusunda da vatandaşları uyardı. Bahar havası bekleyen vatandaşlar neredeyse hafta başından bu yana kışı yaşıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmeye göre Batı bölgelerinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin altında seyretmeye devam edecek. Doğu kesimlerinde ise mevsim normallerinin üzerine çıkacak.

Gözden kaçırmayın

Bu da Oldu! Erdoğan'a Hakaret Sebebi İle Okul Basıldı! İki Öğrenci Gözaltına Alındı! Çocuklar Ne Yaptı? Bu da Oldu! Erdoğan'a Hakaret Sebebi İle Okul Basıldı! İki Öğrenci Gözaltına Alındı! Çocuklar Ne Yaptı?

Sarı ve turuncu kod uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü aynı zamanda bazı iller için sarı ve turuncu kod uyarısı verdi. Sarı ve turuncu kot uyarısı verilen iller şu şekilde;

Sarı kod: Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Artvin, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, Isparta, Kastamonu, Kırşehir, Kahramanmaraş, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Tokat, Trabzon, Van, Aksaray, Kırıkkale, Karabük, Kilis, Osmaniye

Turuncu kod: Bitlis, Çorum, Kayseri, Konya, Mardin, Nevşehir, Niğde, Siirt, Şanlıurfa, Yozgat, Karaman, Batman, Şırnak

Sarı kod nedir?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından verilen sarı kod nedir sorusunun yanıtı da vatandaşlar tarafından veya ediliyor. Sarı kod verilen bölgelerde hava durumu potansiyel tehlikelidir, Vatandaşların meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olmaları gerekir.

Turuncu kod nedir?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü turuncu kot vermesi halinde hava durumu tehlikeli demektir. Meteorolojinin tahmin ettiği hava durumu olaylarının sıklıkla görüleceği anlamına gelen turuncu kod halinde hasar ve kayıpların oluşması muhtemel kabul edilir. Meteoroloji koşulların takip edilmesi ve çok tedbirli olunması gerekmektedir.