Meteoroloji'den gelen açıklamalardan sonra AKOM da İstanbulluları uyardı. Soğuk havaların etkisini sürdüreceği eklendi. Fırtına daha ne kadar devam edecek? İstanbul ve çevre illerdeki hava durumu belli oldu.

Havalar iyice soğudu ve etkisini yağmurlarla göstermeye başladı. Hal böyle olunca AKOM ve diğer çeşitli kuruluşlar vatandaşları uyarıyor. Sıcak yaz mevsiminin ardından, ülkenin çeşitli bölgelerinde beklenen yağışlar başladı. Özellikle İstanbul'da uzun süredir beklenen yağmurlar düşmeye başladı, ve Meteoroloji uzmanları bu durumda İstanbul’u uyardı. Prof. Dr. Orhan Şen, önümüzdeki günlerin hava durumu hakkında dikkat çekici bilgiler verdi. "Önümüzdeki 3 gün boyunca Türkiye’yi sağanak yağışlar bekliyor. Bugün Boğaz çevresinde yağmurlar devam edecek ve akşama doğru tüm İstanbul'u etkisi altına alacak," dedi.

İstanbul'da Yağış ve Fırtına Devam Ediyor

AKOM’un yaptığı açıklamalara göre, İstanbul’da geçtiğimiz 2 gün önce başlayan yağışlar kapsamında saatte 100 kg yağmur düşmesi öngörüldü. Özellikle hafta sonu akşamları için uyarılarda bulunuldu. Prof. Dr. Orhan Şen ise verdiği bir röportajda önemli uyarılarda bulundu.

Şen, “Önümüzdeki 3 gün boyunca Türkiye genelinde sağanak yağışlar görülecek. Bugün, Boğaz çevresinde yağmurlar devam ediyor. Akşama kadar kuzey ilçeleri etkilenecek ve tüm İstanbul'u kapsayacak. Yağışlar sel riski taşıyor ve her iki yakayı da etkileyecek. Bugün İstanbul, Yalova, Çanakkale ve Kocaeli'de yağışlar etkili olacak. Zaman zaman yağışların şiddeti artacak. Batı Karadeniz, Hatay ve Osmaniye'de risk yüksek. Yarın ise İç Anadolu’da yağışlar etkili olacak,” dedi.

Şen, “Pazartesi günü ise, Doğu Karadeniz'de büyük risk var. Ordu, Trabzon, Rize, Artvin'de tehlike büyük. Yerel yönetimlerin ve vatandaşların şimdiden önlem alması gerekiyor. Evlerinin önlerine kum torbaları koymalılar,” dedi.

TBMM geçti: 150 bin TL faizsiz kredi başladı! TBMM geçti: 150 bin TL faizsiz kredi başladı!

Kış mevsimine dair beklentileri de değerlendiren Şen, “Bu kış İstanbul'da ağır geçmeyecek ama bu tür yağışları sıkça yaşayacağız. Bu sene yaz mevsimi sıcak geçti, ama kışın çok soğuk geçeceğine dair bir kural yok. Tam tersi, kar yağışları azalacak, ama sağanak yağışlar artacak,” şeklinde konuştu