Meteoroloji yeni yayımladığı hava durumunda depremden etkilenen 11 il için rüzgar ve lodos uyarısı yaparken soba ve doğalgaz zehirlenmelerine de dikkat edilmesi gerektiğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 6 Mart 2023 tarihli hava durumunu paylaştı. Meteoroloji, yayınladığı raporda özellikle depremden etkilenen Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis, Elazığ, Gaziantep ve Malatya olmak üzere de 11 il için de özel olarak uyarıda bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yeni rapora göre bu illerde kuvvetli rüzgar ve lodos uyarısı yaparken, çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi, soba ve doğalgazdan kaynaklanan baca gazı zehirlenmesi için uyarılarda bulunurken ulaşımda da aksamalar yaşanabileceğine dair bilgiler de verdi ve tedbir alınması gerektiğini duyurdu.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından özellikle deprem bölgelerinde yaşanabilecek tüm olumsuzluklara karşı tedbir alınması gerekildiği aktarıldı

Meteorolojiden alınan son bilgilere göre, rüzgarın sabah saatlerinden itibaren Hatay üzerinden Adana’nın güney ve doğusuna uzanacağı tahmin edilirken, Kahramanmaraş, Malatya ve Elazığ çevrelerinde zamanla da bölgenin diğer illerinde akşam saatlerine kadar güney ve güneybatı (yani lodos) yönlerinden de kuvvetli şekilde esmesi bekleniyor. Zaman zaman 40 ila 70 km/hıza ulaşacak fırtına beklentilerinin de olduğunu aktaran Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Hatay, Gaziantep, Kilis, Kahramanmaraş çevrelerinde yaşanması bekleniyor. Diğer bir yandan bu bölgelerde de yer yer 70 ila 90 km/hıza ulaşacak olan kuvvetli fırtınalar da beklentiler arasında.

Meteoroloji, rüzgarın ve fırtınanın sebep olacağı olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların da dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini aktardı.

Batı ve Doğu Akdeniz’in doğusu, Kocaeli, Sakarya, Ankara, Karadeniz’in kıyı kesimleri, Kırıkkale, Çankırı, Çorum ile Konya’nın kuzey ve batısı, Bilecik’in kuzey kesimleri, Afyonkarahisar’ın doğu kesimlerinde beklenen yağışların da yer yer kuvvetli olacağı ve bu yağışlardan dolayı da meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı da vatandaşların tedbirli olması gerektiği Meteoroloji tarafından ifade edildi.

Öte yandan, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu’nun da doğusunda güney yönlerden kuvvetli rüzgar eseceği ve bu bölgelerde de yer yer 50 ila 80 km/hız arasında fırtına yaşanması bekleniyor. Bu rüzgar şiddetinin Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde de yer yer 90 km/saat şeklinde yaşanması da beklendiğinden dolayı ortaya çıkabilecek tüm olumsuzluklara karşın dikkat edilmesi gerektiği uyarısı da verildi.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli kesimlerinde ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğunu ve bu riske karşı da hem ilgililerin hem de vatandaşların tedbirli olmaları gerektiği belirtildi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz ve taşınımı beklentisi uyarısı yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ulaşımda aksamalar yaşanabileceğini, görüş mesafesinin azalabileceğini ve hava kalitesinde de azalmalar gibi olumsuzluklar yaşanabileceğini ifade ederken, tüm bu olumsuzluklara karşı da dikkatli olunması gerektiğini aktardı.