Bu sene kış mevsimi bir türlü gelmek bilmedi. Ocak ayı gelmesine rağmen ne yağmur ne kar ne de soğukluk görülmedi.

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi! Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi!
Bu sene kış mevsimi bir türlü gelmek bilmedi. Ocak ayı gelmesine rağmen ne yağmur ne kar ne de soğukluk görülmedi. Havaların soğumaması ve buna bağlı olarak yağışların olmaması ise susuzluğu akıllara getirdi. Kış gelmeyince yağışlar da doğal olarak bir türlü başlamadı. Sadece tüketim yaptığımız bir döneme geçiş yapmış olduk. Hızla tüketirken bir yandan da yeni su kaynakları gelmediği için susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya kaldık. Havaların soğumasını beklerken, bir anda havalar soğuk yüzünü gösterdi. Havaların aniden soğuması ise kar yağışlarının habercisi oldu. Havalar çok fazla soğuması, ayaz olması da beraberinde beklenen kar yağışlarını getirdi. Hatta öyle ki, kar yağdı ve daha tam erimeden üzerine bir kez daha kar yağışı oldu. Bu sayede de barajlarda azalan sular dolmaya ve susuzluk tehlikesinden kurtulmaya başladık. Kar yağışlarının hemen ardından da havalar ısınmadığı için yağmur yağışları ve fırtına etkili oldu. Bir süredir kar yağışlarının ardından ısınmaya başlayan havalar adeta yaz geldi dedirtti. Yaz mevsimindeymiş gibi insanlar tatile gitmeye, denize girmeye ve güneşlenmeye başladı.Bir anda ısınan havalara aldanan vatandaşlara ise uyarı gecikmedi. Kar yağışlarının ardından yükselen hava sıcaklıkları insanları yaz gelmiş gibi düşündürdü. Yaz mevsimi sıcaklıklarına adım adım yaklaşan hava sıcaklıkları ise montları dolaplara kaldırttı, yazlık ince kıyafetleri indirtti. Bu durumu gören ve vatandaşları uyarmak isteyen meteoroloji ise hemen açıklamasını yaptı. Meteorolojinin yaptığı son açıklamalar ve uyarılar ise havaların aniden soğuyacağı yönünde oldu. Havalar aniden ısınsa da bunun etkisi aniden geçecek. Bu durumda ise bu hafta başlayacak olan havaların soğumasına dikkat edilmesi oldukça önemli. Havalar yurt genelinde bir anda soğumaya başlayacak. Kış yeniden etkisini gösterecek. Özellikle İstanbul ve İstanbul çevresi dahil olmak üzere tüm Türkiye'de oldukça soğuk hava dalgası etkili olacak.

Hava sıcaklıkları bu hafta bir anda düşecek. Hava sıcaklıklarının 15-20 dereceye kadar düşmesi bekleniyor. Hava sıcaklıklarının bir anda düşmesinin sonucunda ise kar yağışları bekleniyor. Geçtiğimiz gün İstanbul'da etkili olan fırtına ve yağmur yağışları aslında bu soğuk havanın habercisiydi.Meteorolojinin uyarılarına göre bu hafta, Cuma gününden itibaren 20 Şubat'a kadar havaların oldukça soğuk olacağı ve kar yağışlarının beklendiği haberi verildi. Cuma günü İstanbul ve yurt genelinde soğuyacak olan havalara, vatandaşların dikkat etmesi gerekiyor. Şimdilerde gün içinde 20 derecelere çıkan hava sıcaklıkları, Cuma gününden itibaren bir anda 0-5 derecelere kadar düşecek. Bu hava sıcaklığı düşüsü ise kar yağışlarını getirecek. Havaların ısınması ise 20 Şubat'ı bulacak. Cuma günü başlayan sıcaklık düşüşleri, 20 Şubat'a kadar etkili olacak.

Cuma günü havaların soğuması ile bu hafta sonu İstanbul'da kar yağışlarının etkili olması bekleniyor. Kar yağışları bu hafta sonu başlayıp 20 Şubat'a kadar ara ara devam edecek. Havaların tekrar ısınması ile kar yağışları da yerini güneşe bırakacak. Kar yağışı olmayan günlerde de şiddetli fırtına ve yağmur yağması bekleniyor.