Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yayımladığı 28 Mart hava durumu raporu ile Türkiye’nin kar etkisi altına gireceğinin de sinyallerini verdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 28 Mart 2023 hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Yayımlanan raporda, Türkiye genelinde etkili olan sıcak havaların yerini soğuk havalara bırakacağı ortaya çıkarılırken, hava sıcaklıkları da yurt genelinde yaklaşık 15 derece ila 20 derece arasında düşecek.

TRT Haber’in haberine göre, Meteoroloji’nin hava tahmin raporu incelendiğinde Türkiye’nin bazı bölgelerinde görülmeyen kar yağışının ve kış soğuklarının bahar aylarında geleceği gözlemleniyor. Hatta bu sıcaklık düşüşü ve sistemin de bazı bölgelerde fırtınaya neden olacağı da ön görülüyor.

Hava sıcaklıkları bir anda 15 ila 20 derece arasında düşecek ancak sıcaklıklar birkaç gün içerisinde normal seviyesine geri gelecek

Afyon Kocatepe Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Okan Bozyurt, soğuk havaların Salı gününden itibaren etkisini göstermeye başlayacağını aktarırken bu havanın da kütlesinin çok hızlı hareket ettiğini ve önümüzdeki geceden itibaren de hava sıcaklıklarının çok ani bir düşüş yaşayacağını ifade etti. Aynı zamanda Dr. Okan Bozyurt, Çarşamba günü Türkiye’nin pek çok bölgesinde kar yağışı gerçekleşeceğinin altını çizerken, perşembeden sonra da bu yağışların hızlı bir şekilde doğuya kayacağını, soğuk havaların çok fazla kalmayacağını ve hava sıcaklıklarının da yeniden yükseleceğini ifade etti.

Yarın Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz ile Adana’nın kuzey ve doğusu, Kırklareli, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş’ın güney ve batısı, Eskişehir, Ankara’nın kuzeyi ve batısı, Düzce, Zonguldak, Bolu ve Karabük çevrelerinde yer yer kuvvetli yağış beklenmesinden dolayı da Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışına karşı tedbir alınması gerektiğini duyurdu.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Öte yandan, rüzgarın da Marmara, Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu ile Karadeniz’in iç kesimlerinde 40 ila 90 km/sa kuvvetli ve fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden dolayı da ulaşımda aksamalar, çatı uçması ve ağaç devrilmesi gibi yaşanacak olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu.

Bunun da yanı sıra, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunmasından dolayı da Meteoroloji, dikkatli olunması uyarısında bulundu.