Çapa Tıp Fakültesi'nin mezuniyet törenine sansürü delerek ve "gitmeyeceğiz" diyerek bir türbanlı öğrenci damgasını vurdu.

Çapa Tıp Fakültesi Mezuniyet töreninde konuşan okul birincisi Merve Nur Uçar’ın sözleri dakikalarca ayakta alkışlanırken söyledikleri sosyal medyada da gündem oldu.

İşte Kesinleşen Memur Ve Emekli Maaşları! 4 Temmuz'u Beklemeyin! Memur Maaşı 9 Bin 268 Lira Duyuruldu! İşte Kesinleşen Memur Ve Emekli Maaşları! 4 Temmuz'u Beklemeyin! Memur Maaşı 9 Bin 268 Lira Duyuruldu!

Genç doktor "Rasim Özdenören'in dediği gibi hem bu deveyi güdecek hem bu diyardan gitmeyeceğiz… Ülkeyi elin memleketine garson kazandıranlar değil kendisini okutan büyüten bu topraklara borcunu ödeyenler kalkındıracak" demesi ile alkışlandı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Çapa Tıp Fakültesi’nin dün yapılan mezuniyet töreninde okul yönetimi, Hipokrat Yemini'nde yer alan 'cinsel yönelim ayrımı yapılmayacağı' yönündeki ifadeleri kaldırmış, aslında “Görevimle hastam arasına; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyeceğime…” diye geçen bölümü, değiştirilmiş şekilde “Hastalarıma yaş, cinsiyet, ırk, milliyet, din ve inanç siyasal görüş, toplumsal sınıf gibi ayrımları gözetmeden hizmet edeceğime…” şeklinde söyletmeye çalışmıştı.

Bu esnada ise bir grup öğrenci “hastaların cinsel yönelimi” şeklinde haykırarak sansürü delmişti. Birinci olarak girdiği Çapa Tıp Fakültesi'nden yine birincilikle mezun olan Merve Nur Uçar da törende şunları söyledi:

"Aynı okuldan mezun olmanın gururuyla yetinmeyip yeni Aziz Sancarlar olacağız. Şu an yurt dışında var olan imkanları ülkemize kazandıracağız. İlim yolunda var gücümüzle çalışacağız. Rasim Özdenören'in deyimiyle hem bu deveyi güdecek hem bu diyarda kalacağız. Çünkü deve de bizim diyar da. Ülkeyi elin memleketine garson kazandıranlar değil kendisini okutan büyüten bu topraklara borcunu ödeyenler kalkındıracak"

İşte o dakikalar;