TBMM'de Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde yer alan mağaraya yapılan operasyonlar hakkında bilgiler veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bölgeye sadece havadan operasyon yaparak sonuca ulaşmanın imkansız olduğunun altını çizdi. Bu nedenle operasyonun

TBMM'de Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde yer alan mağaraya yapılan operasyonlar hakkında bilgiler veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bölgeye sadece havadan operasyon yaparak sonuca ulaşmanın imkansız olduğunun altını çizdi. Bu nedenle operasyonun büyük gizlilik tedbirleri altında gerçekleştirildiğini aktaran Akar, mağarayı ele geçirmek için kara gücünün devreye girdiğini bildirdi. Gara bölgesiyle ilgili son 5 ayda yaptıkları araştırma ve operasyonları genişlettiklerini kaydeden Bakan Akar, Gara'ya yapılan büyük operasyonun 10 Şubat günü saat 02.55'te başladığını ifade etti.


Sivillerin zarar görmemesi için özel önlem alındı


Mağaranın şartları nedeniyle hava kuvvetinin kullanılamadığını kaydeden Bakan Akar, mağaraya girişine gelen TSK unsurlarının göz yaşartıcı bombaları kullanarak mağaranın içlerine girdiğini belirtti. Operasyondan dolayı çevredeki sivillerin zarar görmemesi için de özel olarak tedbirler alındığını belirten Hulusi Akar, operasyonun başladığı anda 2 askerin şehit olduğunu ve 1 askerin yaralandığını söyledi. Bakan Akar, operasyona katılan TSK personelinin büyük bir beceri ve cesaret örneği göstererek mağarada teröristleri teker teker etkisiz hale getirerek ilerlediklerini bildirdi. Akar, operasyon sonucunda mağarada şehit edilmiş 13 Türk vatandaşının cansız bedenlerinin bulunduğunu belirtti.

"Saldırıların yüzde 70'i Gara, Hakurk ve Haftanin'den geliyordu"


Gara bölgesinde 75 kilometrelik bir alanda hakimiyet sağlandığını kaydeden Bakan Akar, operasyonda öldürülen 51 teröristin 4'ünün sözde üst düzey yöneticiler olduğunu bildirdi. Operasyonda 2 teröristin de sağ olarak yakalandığını aktaran Bakan Akar, evlatları kaçırılarak şehit edilen ailelerle her üç ayda bir temas kurduklarını, asla yalnız bırakmadıklarını kaydetti. Terör örgütü PKK'dan merhamet bekleyenlerin ahmak olduğunu belirten Bakan Hulusi Akar, Türk askerlerine son iki yıldır geln saldırıların yüzde 70'inin Gara, Hakurk ve Haftanin'den geldiğini bildirdi.