Milyonlarca çalışanın heyecanla beklediği 2022 Temmuz ayı asgari ücret zammı oranları belli oldu. Flaş açıklama yapıldı, yeşil ışık yandı. Zam kesinleşti ama hala hükümet duyurmadı. Asgari ücrete ek zam Temmuz’da gelecek, maaşlar artacak, çalışanlar rahat bir nefes alma şansı bulacak.

Asgari ücret zammı yeni yılın ilk günlerinde en çok konuşulan başlıklar arasında yer almıştı. Çünkü asgari ücrete tam yüzde 50 zam yapılmış, milyonlarca çalışanın maaşında önemli bir artış yaşanmıştı. 2022 asgari ücret net 4253 TL olurken yıl başının hemen ardından gelen zamlarla asgari ücret eridi bitti. Hayat pahalılığı nedeniyle maaşları yetmeyen çalışanlar ise ikinci bir zammı istemeye başladı. Bu konuda hükümet kanadından da olumlu sinyaller geldi. Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem de Ak Parti Grup başkan vekili ikinci zammı olabileceğini söyledi. Asgari ücret zammı için artık bir engel kalmadı. Temmuz ayında asgari ücrete ek zam kesin gibi duruyor. Peki, oranlar ne kadar olacak. Yani Temmuz ayında asgari ücrete ne kadar zam gelecek?

Milyonlar bekliyordu netleşti: Asgari ücrete ek zam oranı açıklandı! Temmuz ayında 2022 asgari ücret artacak!

Asgari ücrete ek zam konusu bir süredir gündemde. Yılbaşında aldıkları yüksek zam oranına sevinen çalışanların hevesi kursağında kaldı. Çünkü enflasyon rakamlarının giderek artması nedeniyle asgari ücret zammı adeta eridi bitti. Bu nedenle de son dönemlerde ikinci zam konusu gündeme gelmeye başladı. Milyonlarca çalışan asgari ücrete ek zam yapılması konusunu hem sosyal medyada dile getirdi hem de televizyonlarda... Bu konuda hükümetten de olumlu sinyaller verildi. Ak Parti grup başkanvekili Cahit Özkan asgari ücrete yılda 2 kere zam yapılmasının önünde bir engel olmadığını söyledi. AK Parti sözcüsü Ömer Çelik ise uzun zamandan beri bu konunun üzerinde çalışıldığını tamamen olgunlaştıktan sonra açıklanacağını dile getirdi. Sosyal Güvenlik Bakanlığı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada asgari ücret tartışmalarını anlamlı bulmadığını söylese de Cumhurbaşkanı Erdoğan gerekiyorsa asgari ücret zammı olacağını dile getirdi.

PTT üzerinden yardım parası ödemeleri yatacak! Son dakika... PTT üzerinden yardım parası ödemeleri yatacak! Son dakika...

milyonlar-bekliyordu-netlesti-asgari-ucrete-ek-zam-orani-aciklandi-temmuz-ayinda-2022-asgari-ucr-4

Temmuzda asgari ücrete ek zam gelecek mi?

Herkes Temmuz ayına heyecanla Beklerken Bir açıklamada MHP Kocaeli milletvekili Saffet Sancaklı dan geldi. asgari ücrete ek zam görüşmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir araya geldiğini söyleyen Sancaklı, Temmuz ayı ile birlikte asgari ücretten tutunda emekli maaşlarına kadar birçok çalışan ve emeklilerin maaşlarında artış olacağını öne sürdü. Saffet Sancaklı’nın bu açıklaması ile birlikte milyonlarca çalışan ise Temmuz ayında ek zam için umutlandı.

milyonlar-bekliyordu-netlesti-asgari-ucrete-ek-zam-orani-aciklandi-temmuz-ayinda-2022-asgari-ucr-3

Asgari ücrete ne kadar zam gelecek?

2022 yılının başında asgari ücrete neredeyse yüzde 50'nin üzerinde zam yapılmış ve net asgari ücret 4253 TL olmuştu. Temmuz ayında asgari ücrete ek zam yapılması beklenirken özellikle artan enflasyon, Rusya ve Ukrayna arasında başlayan krizle birlikte kötüye giden ekonomiler göz önünde bulundurulacak. Zam oranı henüz belirlenmedi ancak milyonlarca çalışan için Asgari ücretin 5100 TL'yi bulacağı tahmin ediliyor. Şu an için asgari ücret temmuz zammı kesim gibi görünüyor. Ancak bu konuda Henüz bir açıklama yapılmadı. Hükümet asgari ücrete ek zam konusunda tüm olasılıkları değerlendiriyor ve ilerleyen günlerde de açıklamanın yapılması bekleniyor.