Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! Uzatıldı ve Paralar Hesaplara Yatırılıyor İşte O Tarih

Kısa Çalışma Ödeneği'ne yönelik gelişmeler gündeme gelmeye devam ediyor. Pandemi sürecinde milyonlarca işçiye verilen kısa çalışma ödeneği geçen ay sona erdi. Fakat kısmi kapanma kararının alınmasının ardından kısa çalışma ödeneğinin tekrar verileceği kon

Ekonomi 25.04.2021 - 14:26 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Kısa Çalışma Ödeneğinin süresinin uzatılıp uzatılmadığı konusu gündeme geldi. Milyonlarca çalışanımız zorlu pandemi şartlarında kısa çalışma desteği ile derin bir nefes aldı. Mart ayının bitişi ile beraber sonlanan Kısa Çalışma Ödeneğinin süresinin uzatılıp uzatılmayacağı merak konusu oldu. Peki kısa çalışma ödeneği nedir? Kısa Çalışma Ödeneği'nin süresi uzatıldı mı? Kısa Çalışma Ödeneği'nden kimler faydalanabilir?

Kısa Çalışma Ödeneği Süresi Uzatıldı Mı?

1 sene süren Kısa Çalışma Ödeneği için önemli bir gelişme meydana geldi. Kısa Çalışma Ödeneği için süre 3 ay daha uzadı. Covid-19 pandemisi nedeniyle ekonomik alanda sıkıntılar yaşayan vatandaşlarımıza Kısa Çalışma Ödeneği veriliyor. Son olarak ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kısa Çalışma Ödeneğinin süresinin uzatıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Bütün sektörler için geçerli olmak üzere Nisan, Mayıs, Haziran aylarını kapsayacak şekilde Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasına devam etme kararını verdik." ifadelerini kullandı.

Resmi Gazete'de Yayımlandı

23 Nisan 2021 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Kısa Çalışma Ödeneğinin süresinin uzatılmasına karar verildi. Buna göre Kısa Çalışma Ödeneğinin süresi 3 ay daha ertelendi. Resmi Gazete'de de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile şu bilgilere değinildi;

Yeni covid-19 sebebiyle dışsal faktörlerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı neden gerekçesi ile Kısa Çalışma uygulanan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması hakkındaki ekli kararın yürürlüğe girmesine, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunun geçici 23. maddesi gereği karar alınmıştır. Başkan Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirilen toplantıda, turizm sektörünün sorunlarını, beklentilerini değerlendirdiklerini sektörel kazanımları nasıl daha ileri taşıyabileceklerini göz önüne aldıklarını dile getiren Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Toplantımız sırasında sektör temsilcilerimizin talepleri doğrultusunda bütün sektörler için geçerli olmak üzere Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayacak biçimde Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasına devam edilme kararını verdik. Ayrıca turizm sektöründe Mayıs ayı sonunda sonlanan KDV indirimlerinin Haziran ayı sonuna kadar devam etmesinin de faydalı olacağını değerlendirdik ve bu konuda karar verdik."

Kısmi çalışma ödeneği ile zorlu pandemi sürecinde Devletten vatandaşlara ve özellikle işçi-işveren destekleri artarak devam ediyor. Son müjde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzatılan kısa çalışma ödeneği ile pandemiden ötürü alınan kısıtlamalar süresince Devletin işverenlere ve çalışanlara yönelik desteklerini sürdüreceğini açıkladı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@