EYT, 3600 ek gösterge ve asgari ücret konularında çalışma yapılırken vergi iadesi ve kıdem tazminatı konusunda da büyük bir çalışma yürütülüyor. 50.000 TL toplu ödeme alabilirsiniz! Haberimizde sizler için hazırladık...

Sonunda belli oldu! 2022 Ocak ayında 50.000 TL toplu ödeme alabilirsiniz. Emekli olmayı düşünenler başta olmak üzere çalışanlar alacakları kıdem tazminatının en çok ne kadar olacağı yönünde tahmin yürütüyor. Memurlara toplu sözleşme ve hizmet akitleri ile belirlenen kıdem tazminatının yıllık tutarı Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre bir hizmet yılı amacıyla ödenecek azami emeklilik ikramiyesine geçememektedir. Detaylar haberimizin devamında sizlerle...

Kıdem Tazminatı Neye Göre Hesaplanacak?

En yüksek devlet memuruna senelik ödenecek minimum emekli ikramiyesine göre hesaplama gerçekleştiriliyor. Tavanın belirlenmesinde temel olan tutar en yüksek devlet memurunun bir hizmet senesi için alacağı azami emeklilik ikramiyedir. Toplu sözleşme, hizmet akitleri ile planlanan kıdemin senelik tutarı memurlara Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre 1 sene için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçememektedir.

Vergi İadesi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Vergi vermemesi gereken vatandaşlar ödedikleri vergiyi geri almak istemeleri halinde bulundukları il ve ilçelerdeki belediyeye dilekçe ile başvuru yapmaları durumunda vergi iadesi alabilecekler. Vergi iadesini 5 sene içerisinde başvuru yapanlar alabilecek. İş güvencesi, iş sonu ve iş kaybı tazminatları, hizmet ödülü, hizmet primi, ilave ödeme, ikramiye gibi tazminatlarda kesilen gelir vergisi iade edilmektedir. 27 Mart 2018 tarihinden önce işten anlaşma yaparak ayrılan vatandaşlar faydalanabilmektedir.

Kıdem Tazminatında Zamanaşımı

Zaman aşımı süresi 10 sene olup çalışan kişi bu süre içerisinde dava açarak tazminatını talep edebilmektedir. Zamanaşım süresi kıdem tazminatı hakkının meydana geldiği tarihten itibaren başlayacaktır. Konuyu yargıya taşıyanların vergi iadesinden faydalanabilmesi için davadan feragat etmeleri gerekmektedir. Davadan feragat edildiğine yönelik belgelerin vergi iadesine teslim edilmemesi halinde iade işlemleri gerçekleştirilmez.

Kıdem Tazminatı Vergi Kesintisi

Gelir vergisinden istisna olacak olan kıdem tazminatı tutarı 8 bin 300 lira olup, brüt ücret üzerinden hesaplanması gereken kıdem tazminatından yalnızca damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. Kıdem tazminatı gelir vergisine tabi tutulmamaktadır. Bu sebeple yalnızca damga vergisi kesintisi yapılabiliyor. Aynı zamanda çalışanın borçları sebebiyle tazminat haciz edilebilmektedir.