Milyonlarca emekli vatandaşa SGK'dan uyarı gitti! Maaşınız iptal olabilir, hemen sorgulayın!

Sosyal Güvenlik Kurumu milyonlarca vatandaşı uyardı. Emekli maaşı alan tüm vatandaşları bilgilendiren haberin detayları...

Ekonomi 24.11.2021 - 10:54 24.11.2021 - 10:54 Volkan Arık

Milyonlarca emekli vatandaşa SGK’dan uyarı gitti! Maaşınız iptal olabilir, hemen sorgulayın! Sosyal Güvenlik Kurumu, bu sabah saatlerinde emekli olan vatandaşlar için önemli bir duyuru yayınladı. Vatandaşları uyaran SGK, eksik gün bilgilendirmesi için yeni bir uygulamanın da başladığını hatırlattı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanan emekli maaşlarında yapılan kesintileri artık e-devlet kapısı üzerinden sorgulamak mümkün. Emekli aylığı kesintileri online sorgulama işlemleri için haberimizi okumaya devam edin.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan resmi açıklama ile birlikte emekli maaşlarına ilişkin önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. SGK, bağ-kur ve Emekli Sandığı maaşları ile ilgili kesintileri artık online olarak sorgulamak mümkün hale geldi. Maaş kesintisi olması halinde SGK artık tek tek tespit ediyor ve vatandaşlara bildiriyor. Aynı zamanda haksız olarak yapılan kesintilerin geri iadesi de söz konusu oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yeni başlatılan bu uygulamada aynı zamanda aylık bağlanması için başvuru işlemlerini de gerçekleştirmek mümkün. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeni e-devlet uygulaması ile ilgili tüm detaylar haberimizde...

milyonlarca-emekli-vatandasa-sgkdan-uyari-gitti-maasiniz-iptal-olabilir-hemen-sorgulayin-3

MAAŞINIZ GERİ ALINABİLİR

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan yeni ve resmi duyuruya göre SSK, bağ-kur, emekli sandığı sigortalılarının kanunda öngörülen aylık bağlama şartlarının yerine getirip getirmediği Sonradan da kontrol edilebiliyor. Sigortalıların talep tarihi itibariyle aylık bağlama işlemlerinin gerçekleşmesi halinde sonradan yapılan kontroller de bu şartlardan bir tanesinin dahi oluşmaması durumunda sigortalıya ödenen maaşlar başlangıç tarihinden itibaren kesiliyor. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu haksız olarak bağlanan maaşların geri ödemesine de karar verebiliyor. Ancak Daha sonrasında şartlarını tekrar oluşması durumunda sigortalılar yeniden başvuru yaparak yeniden aylık bağlanmasını talep edebiliyor.

milyonlarca-emekli-vatandasa-sgkdan-uyari-gitti-maasiniz-iptal-olabilir-hemen-sorgulayin-2

TEKRAR EMEKLİ MAAŞI NASIL BAĞLANIR?

Emekli maaşı almak için gereken şartlar oluşmadan emekli maaşı bağlanması durumunda sigortalılara yersiz olarak ödenen Maaşlar Geri talep ediliyor. Tespit tarihinden önce aylığa hak kazanma şartlarının oluştuğunun anlaşılması halinde ise bu şartların yerine gelmesinden sonraki ay başından itibaren talep koşulu aranmadan emekli maaşı yeniden bağlanıyor. Yani maaşınız kesilse de gerekli şartlar yerine getirilirse sizin talebinize gerek olmadan Sosyal Güvenlik Kurumu emekli aylığı bağlıyor. Yalnız statüde bağlanan emekli maaşının kesilmesi sonrasında yeniden dilekçeye bakmadan Şartları yerine getirerek emekli maaşı almaya devam edebilirsiniz.

milyonlarca-emekli-vatandasa-sgkdan-uyari-gitti-maasiniz-iptal-olabilir-hemen-sorgulayin-1

PRİM GÜN SAYISI EKSİK OLANLARIN DURUMU

Emekli aylığı bağlandıktan sonrasında yapılan hesaplamalarda prim gün sayısı eksik çıkan vatandaşlar da bulunuyor. Bu durumda olanların hizmet tespitinin yapılması için dava açma hakkı bulunuyor. Emekli olduktan sonra böyle bir durumun tespit edilmesi halinde maaşınız durduruluyor. Ancak yeniden dava açarak hizmet tespiti yaptırabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@