Milyonlarca emekliye 714 TL zam geliyor! Maaşlar artıyor, 3397 TL de ek ödeme verilecek! SSK, BAĞ-KUR emeklisi memnun

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi Ocak zammı yavaş yavaş netleşiyor. Yeni tahminler açıklandı. Ocak ayında emekli adeta kanat takıp uçacak.

Ekonomi 11.11.2021 - 08:58 11.11.2021 - 08:58 Volkan Arık

Ocak ayında yapılacak zam artışı milyonlarca emekli tarafından merakla bekleniyor. Temmuz-Aralık arası enflasyon rakamları doğrultusunda emekli maaşları zamlanacak. Ancak yapılan hesaplamalarla emekli maaşının 714 liralık bir artışa gideceği tahmin ediliyor. Uzman isimler emekli maaşları ile ilgili yeni tahminlerini açıklarken aynı zamanda ek ödeme alma sınırı da yükselecek. BAĞ-KUR ve SSK’lı çalışanların maaşlarının yanı sıra Dul ve yetim aylığı alanlarda Zamlı maaş almaya başlayacak. İşte emeklinin yeni maaşların...

Milyonlarca emekliye 714 TL zam geliyor! Maaşlar artıyor, 3397 TL de ek ödeme verilecek! SSK, BAĞ-KUR emeklisi memnun. SSK ve BAĞ-KUR emeklisini havalara uçuracak haberler gelmeye devam ediyor. Emekliye Ocak ayında 714 TL zam gelecek. Temmuz ekim arası çıkan enflasyon rakamları üzerinden tahminlerde bulunan uzmanlar aynı zamanda ek ödemelerde de artık öleceğini söylüyor. Şu ana kadar Temmuz ekim arası çıkan enflasyon rakamı yüzde 6.72 oldu. Ocak ayındaki kesin zam rakamlarının ortaya çıkabilmesi için 2 aylık veri daha bekleniyor. Ancak şimdiden emeklilerinin 6.72 zam oranı garanti. %5 olan ek ödeme sınırı da zamla beraber yükselmiş olacak. Diğer yandan memur emeklileri ise Temmuz ayında aldıkları %5 zamma ek olarak enflasyon farkı alacak. Memur emeklileri için şimdiden yüzde 3.72 enflasyon farkı oluştu bile.

milyonlarca-emekliye-714-tl-zam-geliyor-maaslar-artiyor-3397-tl-de-ek-odeme-verilecek-ssk-bag-ku-3

YENİ YILDA EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

2022 yılının Ocak ayında emekli maaşları için adeta kazanç ayı olacak. Son 2 aylık enflasyon rakamlarının da belli olması ile beraber emeklilerin alacağı net zam oranı ortaya çıkacak. Ancak şu anda gözümüzün önünde olan rakamlara bakacak olursak emekliler kesin olarak yüzde 6.72 zaman alıyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi ile birlikte bu zam, dul ve yetim aylığı alan vatandaşları da ilgilendiriyor. Zamla beraber en düşük emekli maaşının 2.000 TL'nin üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Emeklinin kesenin zam oranını öğrenebilmek için son 2 aylık veriler kaldı.

milyonlarca-emekliye-714-tl-zam-geliyor-maaslar-artiyor-3397-tl-de-ek-odeme-verilecek-ssk-bag-ku-1

MEMUR EMEKLİLERİNE YÜZDE 3.62 FARK

SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin emekli maaşları enflasyon rakamları doğrultusunda belirlenirken memur emeklisi içinde Maaşlar Toplu sözleşme görüşmelerinde Belli oluyordu. Geçtiğimiz aylarda yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda memur emeklisi için yüzde 5’lik bir zam kararı verilmişti. Ama memur emeklisine çıkan enflasyon rakamları doğrultusunda maaş zammına ek olarak enflasyon farkı alıyor. Temmuz - Ekim arası enflasyon verilerine göre memur emeklisine şu anda alacağı enflasyon farkı yüzde 3.62. Kasım Aralık verilerinin açıklanması ile birlikte kesin rakamlar ortaya çıkacak.

715 LİRAYA VARAN ARTIŞ

Uzmanlar emekli kalma için Ocak ayı tahminlerini paylaşmaya devam ediyor. Tahminlere göre Ocak ayında net Enflasyonun %9.17 çıkması bekleniyor. Yani bu da Maaşlarda yüzde 9.17 bir artış demek olacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşlarında 714 liraya varan bir artış bekleniyor.

milyonlarca-emekliye-714-tl-zam-geliyor-maaslar-artiyor-3397-tl-de-ek-odeme-verilecek-ssk-bag-ku-2

EK ÖDEMELER DE ARTACAK

Ocak ayında maaşlara zam gelmesi ile birlikte emekliye verilen ek ödemelerde de artış olacak. 2022 ocak ayından itibaren tek ödeme olarak emeklilere 3.397 TL verileceği tahmin ediliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@