Milyonlarca Emekliye Ağustos Ayında 400 TL Fazladan Ödeme! Kimse Beklemezken Müjde Geldi

Milyonlarca emekli Temmuz ayında uygulanan zamla beraber zamlı maaşlarını ve Kurban Bayramı ikramiyelerini aldı. Emekliler şimdi de 2 Ağustos tarihini heyecanla bekliyor.

Ekonomi 01.08.2021 - 10:05 01.08.2021 - 10:05 Berkay Keskin

Buna göre, toplu sözleşme görüşmelerinden sonra 2000 senesi ve sonrasında emekli olan SSK'lıların talebi hayata geçirilirse, ilk intibaktaki gibi 50 ile 400 TL arasında zam uygulanabilir. Emekliye 400 TL zam müjdesinin tüm detayları...

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı bu haberde! 2 Ağustos tarihinden itibaren başlayacak olan toplu sözleşme görüşmelerinde memur emeklisi vatandaşların taleplerinin hükümete iletilmesi bekleniyor. Fakat toplantıdan sonra SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de yeni gelişmeler yaşanacağı tahmin ediliyor. Eğer SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşların intibak talepleri onay alırsa maaşlara da zam uygulanacak. Bu sayede 2000 yılı ve sonrasında emekliliği gerçekleşen SSK'lılrarın hesaplarına 50 ile 400 TL arasında fazladan para yatacak. Diğer taraftan 2000 senesi ve sonrasında emekli olanların maaşı tekrar hesaplanacak.

Emeklilerin intibak zammına ilişkin taleplerinide masaya taşımaları bekleniyor. Memur emeklileri arasındaki kurum kaynaklı oluşan maaş farkının ek ödeme ile kapatılması talep edilecek. 13 milyon emekliyi yakından ilgilendiren bu gelişmeler SSK ve Bağ-Kur'lu vatandaşlara umut olacak. Toplu sözleşme için ayrıntıları sizler için haberimizde derledik. Peki istekler neler? Görüşmeler ne zaman sonuçlanacak?

Emekli Maaş Farkı Ek Ödeme İle Kapatılacak

Memur emeklilerinin isteklerinin ise Memur-Sen tarafından yeniden toplu sözleşme masasına yatırılması tahmin ediliyor. Buna göre, aynı unvanlı kadro veya görevden emekli olanlar arasında kurum kaynaklı emekli maaşı farkı ek ödeme ile kapatılacak.

Kamudaki 700 binden fazla çalışanı kapsayan 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri sürerken, memur ve emeklilerini yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde de süreç gelecek günlerde başlıyor. Yaklaşık 4,5 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 senelerinde gerçekleştirilecek zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı 2 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek.

Seyyanen Zam ve Refah Payı Talebi

Önceki senelerden farklı olarak bu sene birlikte hareket etme kararı alan Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen görüşmeler öncesinde isteklerini ortak bir şekilde belirledi. Konfederasyonların ortak talepleri içerisinde; maaş ve aylıklara oransal zammın beraberinde, seyyanen zam ve refah payı verilmesi, 3600 ek gösterge, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile derece kademe ilerlemesinin önündeki engellerin kaldırılması gibi maddeler bulunuyor. Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen ortak isteklerini 26 Temmuz tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sundu.

Gözler Hakem Kurulu'na Çevrilecek

Yasal olarak Ağustos ayında yapılması gereken sözleşme süreci, 2 Ağustos tarihinde Bakanlığın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek ilk toplantı ile resmi olarak başlayacak. Sözleşmenin genelinde ve hizmet kollarında istenen maddelerin görüşmeleri ile ilerleyecek müzakere takvimi, Ağustos ayının üçüncü haftasında sonlanacak.

Taraflar arasında bu süreye kadar anlaşma sağlanamaması durumunda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlıyor. 11 kişiden meydana gelen Hakem Kurulu, sözleşmeye yönelik son kararı verecek. Emeklilerin gözü o tarihte! SSK ve Bağ-Kur'lulara seyyanen zam, refah payı ve 3600 ek gösterge gibi istekler toplu sözleşme görüşmelerinde masaya yatırılıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@