Milyonlarca emekliye Ekim zammı! En düşük maaş 4 bin TL nin üzerinde olacak.

Milyonlarca emeklinin beklediği zam Ekim ayında geldi. En düşük maaş 4 bin TL nin üzerinde olacak. İşte zammın detayları…

Ekonomi 22.10.2021 - 12:57 22.10.2021 - 12:59 Vural Pars

Ekim ayında milyonların beklediği zam geldi! En düşük maaş 4 bin TL nin üzerinde gerçekleşecek. SSK ile Bağkur emeklisinin beklemediği bir karar. Her hangi bir işyerinde çalışan ve emekli olan vatandaşlar maaş zammını yakından takip etmekte. Yılın ilk yarısını ifade eden Temmuz ayında maaşlar ile ilgili zam oranları uygulamaya konmuş ve vatandaşlar Temmuz ayına ait maaşları zamlı bir şekilde almıştı. Artık gözler yılın ikinci yarısını ifade eden aylarda.

Ekim ayında Eylül ayının enflasyon rakamları belli olması ile beklentiler yukarı yönde cereyan etmekte. Yılın ikinci yarısını ifade eden ayların ilk 3 diliminde yüzde 4,23 oranında bir zam ortaya çıktı. Artık gözler yılın son 3 ayında. Son üç ayın enflasyon rakamları ortaya çıkması ile birlikte zam oranları netleşecek.

Emekliler bile bunu beklemiyordu. Milyonlarca emekli için zam oranları yavaş yavaş netleşmeye başladı. Yılın ikinci yarısında ilk 3 aylık dönemde enflasyon oranları netleşti. Şimdi gözler son çeyreğe çevrildi. Ekim, Kasım ve Aralık ayı enflasyon rakamlarının belli olmasıyla beraber net zam oranları da ortaya çıkacak. Yılın ikinci 6 aylık döneminde rakamlar giderek artıyor. Emeklilerin de zam oranları enflasyonla birlikte artıyor. 2022 yılının ocak ayı için şimdiden 4.23 oranında bir enflasyon farkı oluşmuş durumda. Uzmanlar da her geçen gün yeni tahminler açıklıyor. İşte emeklinin Ocak zammı tahminleri…

milyonlarca-emekliye-ekim-zammi-en-dusuk-maas-4-bin-tl-nin-uzerinde-olacak1

EMEKLİNİN 2022 ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri geçtiğimiz aylarda tamamlanmış oldu. Ocak ayı için memur ve memur emeklilerine %5 oranında sözleşme zammı uygulanacak. Şu an için ortaya çıkan enflasyon farkı %1,23 olarak gerçekleşti. 2021 yılının son 3 aylık dönemine ait enflasyon rakamlarının ortaya çıkması ile memur ve memur emeklilerin alacağı enflasyon farkı belli olacak. Şu an için 3 ayda gerçekleşen zam oranı 4.23 oldu. Yılın son üç ayına ait enflasyon rakamlarının netleşmesi ile beraber Ocak ayında zamlar netleşecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@