Milyonlarca kişi erken emekli olabilir! Emeklilik yaşı 48, 49, 51, 52 oluyor! İşte şartlar...

Erken emeklilik hayali kuran milyonlarca kişiye müjdeli haber geldi. Emeklilik yaşı 48, 49, 51, 52 oluyor… İşte şartlar…

Ekonomi 03.06.2021 - 17:41 03.06.2021 - 17:48 Volkan Arık

Erken emeklilik, çalışma hayatında olan milyonlarca vatandaşın hayali. Emeklilik yaşını erkene çekmek isteyen vatandaşlar için borçlanma yoluyla emeklilik imkanı bulunuyor. Bu sayede vatandaşların emeklilik yaşı 48, 49, 50, 51 ve 52’ye kadar düşebiliyor. Kadınlar ve Erkeklerde erken emeklilik için işe başlangıç tarihi, yaş ve prim şartları büyük önem taşıyor. Aynı zamanda 5 yıl geriye dönük vergi indiriminden de faydalanarak erken emekli olmak mümkün. Erken emeklilik şartları ve detaylar haberimizde…

Milyonlarca çalışan erken emekli olma fırsatlarından yararlanmak için internet üzerinde araştırma yapmaya devam ediyor. Kadın ve erkeklerde farklı borçlanma şekilleri ile Erken emeklilik mümkün. Kadınlarda doğum borçlanması, erkeklerde ise askerlik borçlanması ile emeklilik yaşını erkene çekebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan bilgilere göre 55010 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu uyarınca boşta geçirdiğiniz süreleri emekliliğe saymak için borçlanabilirsiniz.

milyonlarca-kisi-erken-emekli-olabilir-emeklilik-yasi-48-49-51-52

BORÇLANMA İLE ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI

Emeklilik için borçlanma yapmak isteyen vatandaşların bazı şartlara sahip olması gerekiyor. Emeklilik yaş şartını tamamlayanlar, Prim gün sayısını dolduranlar, askerlik ve doğum borçlanmasında nasıl bir vergi avantajından faydalanacaklarını Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan öğrenebilirler. Borçlanma başvurusu şu ana kadar en çok doğum borçlanması ve askerlik borçlanması olarak yapıldı. askerlik borçlanmasından, uzun ve kısa dönem er ve erbaş olarak askerliğini yapan, yedek subay okulunda eğitim gören vatandaşlar faydalanabiliyor.

Sigortalı olarak çalışan kadınlar ise saç sigortası ve normal çalışmaya başladıkları tarih arasında doğan çocukları ve sigorta ve bu çalışmaya başladıktan sonra doğan çocukları için 2 yıla kadar doğum borçlanması yapabiliyor.

ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI PRİMİ NE KADAR?

Erken emeklilik fırsatından yararlanmak için askerlik ve doğum borçlanması yapmak isteyen vatandaşlar aynı zamanda prim ödemelerinin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyor. Borçlanma yapanlar için 2021 yılında prim ödemeleri 38.16 TL ile 286.20 TL arasında değişiyor. Borçlanmalar sigortalıların en düşük Kazancı üzerinden yapılıyor. 2021 yılında 540 günlük askerlik borçlanması için 20.606.40 TL prim ödemek gerekiyor.

Kadın sigortalılar her çocuk için 2 yıla kadar olmak üzere üç çocuk için toplam 6 yıla kadar doğum borçlanması yapabilir.  Doğum borçlanması primi de bir çocuk için en düşük kazançtan 2021 yılında 720 gün olarak 27.475.20 TL ödeniyor.

milyonlarca-kisi-erken-emekli-olabilir

VERGİ MATRAHINDAN DÜŞMEK MÜMKÜN

Doğum ve askerlik borçlanması hakkı olan vatandaşların büyük kısmı aynı zamanda vergi avantajından yararlanabileceklerini bilmiyor. İşçi ve memur statüsünde çalışan ve serbest meslek kazancı elde eden vatandaşlar Vergi Kanunu'na göre SGK'ya ödedikleri borçlanma tutarının vergi matrahından düşebiliyor.

ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI NASIL YAPILMALI?

Askerlik ve doğum borçlanması süresi sigortalılar tarafından serbestçe belirlenebilir. Aynı zamanda sigortalıların bu süre tamamını borçlanma mecburiyeti de bulunmuyor. Öncelikle emeklilik için ne kadar borçlanma yapmaya ihtiyacınız olduğu belirlemeli ve ardından bu konuda SGK’ya dilekçe yazmalısınız.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@