Milyonlarca kişiye 1500 TL devlet desteği! Bakanlık bütçe açtı, başvuru ile veriliyor! Aylık olarak düzenli ödeniyor

Ekonomik sıkıntılar koronavirüs salgınının da etkisi ile beraber İyi de niye kendini gösterdi. Bu süreçte acil nakit paraya ihtiyacı olanların imdadına ise devlet yetişti.

Ekonomi 09.09.2021 - 10:33 09.09.2021 - 10:33 Volkan Arık

Ekonomik anlamda güçlük çeken vatandaşların imdadına Eylül ayında yine devlet iş düşüyor. Çalışan, çalışmayan, emekli, acil nakit ihtiyacı olan milyonlarca kişi devlet tarafından sağlanan destekler sayesinde rahat bir nefes alma imkanı buluyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı desteği ile verilen ödemeler sayesinde özellikle dar gelirli aileler bu süreci daha rahat atlatma imkanı buluyor. Üstelik başvuru yapmanız halinde aylık olarak hesaplara yatıyor. Başvurular ise oldukça kolay. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru işlemlerini tamamlamak yetiyor. Peki devlet desteği kimlere veriliyor? Devlet yardımı almak için başvuru şartları neler?

Milyonlarca kişiye 1500 TL devlet desteği! Bakanlık bütçe açtı, başvuru ile veriliyor! Aylık olarak düzenli ödeniyor.

Devletin özellikle koronavirüsle mücadele sürecinde başlattığı sosyal yardım ödemeleri sayesinde birçok vatandaş darboğazdan kurtuluyor aynı zamanda borçlarını ödeme imkanı buluyor. Elbette devlet tarafından verilen yardım ödemelerinin bir takım şartları ve kuralları bulunuyor. Koşulları taşıyan vatandaşlar anında yardım destek ödemelerinden faydalanabilirken 1500 TL'ye varan ödemeler PTT aracılığı ile aylık olarak düzenli veriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden ayrılan ödemeler koronavirüs salgını sürecinde geçimini sağlamak isteyen vatandaşlar için son derece önemli. Peki devlet yardımı almak için ne yapmak gerekiyor? Devlet desteği başvuru şartları nelerdir? kimler sosyal yardım alabilir?

milyonlarca-kisiye-1500-tl-devlet-destegi-bakanlik-butce-acti-basvuru-ile-veriliyor-aylik-olarak-1

EYLÜL AYINDA HESAPLARA YATIYOR

Dar gelirli olan ve hayatını devam ettirmektedir zorlanan vatandaşlar için Eylül ayı devlet desteği ödemeleri başladı. Birçok farklı kalemde yapılan ödemeler hasta yaşlı ve engelli kişilere veriliyor. Aynı zamanda çalışmayan ve hayatını idame ettirmek de zorlanan vatandaşlarda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile başvuru işlemlerini yaparak sosyal yardım ödemesi alma şansına sahip oluyor. Yılın 12 ayı boyunca düzenli olarak hesaplara yatırılan maaşlar 1500 TL ile 2000 TL arasında değişiyor. Maddi ihtiyaç durumunuza göre başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra ödemelerinizi alabilirsiniz.

KİMLER DEVLET DESTEĞİ ALABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesi üzerinden verilen sosyal yardım ödemeleri birçok farklı kalemler ödeniyor. Evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı, engelli maaşı, muhtaçlık aylığı, dul ve yetim aylığı gibi kalemlerde yapılan ödemelere başvuru gerekiyor. Başvurular il merkezlerinde Valilik binaların da ilçe merkezlerinde ise Kaymakamlık binalarında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile gerçekleşiyor. Başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra yapılan incelemeler sonucunda başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde takip eden ilk ayda maaş bağlanıyor. Maaşlar Iban numaranızı vermeniz durumunda banka hesabına yatırılırken IBAN numarası bulunmayanlar için PTT aracılığı ile yatırılıyor.

milyonlarca-kisiye-1500-tl-devlet-destegi-bakanlik-butce-acti-basvuru-ile-veriliyor-aylik-olarak-2

DEVLETTEN SOSYAL YARDIM ALMAK İÇİN ŞARTLAR

Elbette devlet desteği almak için birtakım şartları yerine getirmek gerekiyor. Bunun başında da yardıma muhtaç olma çalışmama şartı aranıyor. Yani hane içinde bulunan kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması Sosyal Yardım almak için önemli bir şart. Çalışmayan ve dar gelirli olan vatandaşlar, evinde hasta yaşlı ve engelli kişilere bakan vatandaşlar, 65 yaş üstü vatandaşlar, engelli raporu olan vatandaşlar, dul ve yetim olanlar, muhtaçlık belgesi olanlar başvuru yaparak devlet desteği ödemelerinden yararlanabiliyor. Elbette maaş bağlanabilmesi için devlet araştırma yapıyor ve sonuç olumlu olursa bu maaşı alma şansınız oluyor.

SOSYAL YARDIM HANGİ DURUMLARDA KESİLİYOR?

Devletten sosyal yardım alabilmek için birtakım şartları olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bu şartları yerine getiren vatandaşlara sosyal yardım ödemesi bağlanıyor ancak şartların ortadan kalkması halinde bu yardım ödemeleri kesiliyor. Aynı zamanda devlet desteği alan kişinin vefat etmesi durumunda ya da devlet tarafından koruma altına alınması durumunda devlet desteği ödemeleri kesiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@