Milyonlarca Kişiye Elektrik Fatura Desteği! Tam Kapanmaya Özel Elektrik Faturanız Devletten

Milyonlarca vatandaş pandemi sebebiyle ekonomik alanda olumsuz etkilendi ve devlet tarafından verilen elektrik desteği yardımından nasıl faydalanır? Vatandaşlar yoğun bir şekilde bu soruya yanıt..

Ekonomi 06.05.2021 - 23:04 06.05.2021 - 23:04 Berkay Keskin

Milyonlarca vatandaş pandemi sebebiyle ekonomik alanda olumsuz etkilendi ve devlet tarafından verilen elektrik desteği yardımından nasıl faydalanır? Vatandaşlar yoğun bir şekilde bu soruya yanıt arıyor. Dar gelirli vatandaşlar elektrik faturalarının ödenmesi ile beraber daha rahat bir nefes almayı amaçlıyor. Peki bu destekten nasıl faydalanılır? Elektrik desteği başvuru için koşullar neler? Tam kapanmada elektrik faturaları Devlet tarafından karşılanacak mı? Tüm bu soruların yanıtları ve detaylar haberimizde sizlerle...

Koronavirüs salgını nedeniyle ilan edilen Tam kapanma günlerinde elektrik harcamaları tavan yapmış durumda. Milyonlarca aile evinde, salgının olumsuz etkilerine ve yayılımına karşı mücadele veriyor. Evde kalınan süre arttıkça elektrik faturaları da kabarıyor. Peki Koronavirüste tam kapanma günlerinde elektrik faturaları nasıl ödenecek? Devlet, elektrik fatura desteği veriyor mu? Elektrik desteği yardımından nasıl faydalanılır? Dar gelirli onbinlerce aile aylık olarak ödemesi yapılan bu destekten faydalanırken yeni başvuru yapacak olan vatandaşlar da konuya yönelik ayrıntıları, nasıl başvuru yapılacağını ve başvuru koşullarını araştırmaya başladı. Peki gerçekleştirilen bu elektrik desteğinden kimler faydalanabilir? Başvuru koşulları neler? Tam kapanmada elektrik fatura desteğinin tüm detayları haberimizde sizlerle...

Elektrik Desteği Tutarı

Elektrik Desteği Yardımı, dar gelirli vatandaşlara, devlet tarafından gerçekleştirilen bir destek kampanyası olup bu vatandaşların başvurmaları durumunda elektrik faturalarının belirli bir bölümünün devlet tarafından ödenmesidir. Normal kişiler için üst sınır 120 TL olurken cihaza bağlı yaşayan hastalar için ödenen elektrik faturası desteği ise 200 TL olarak belirlenmiştir.

Destek tutarı, evde yaşayan kişi sayısına göre 60 TL ila 120 TL arasında değişmektedir. Buna göre ise;

1-2 kişilik ailelere aylık 75 kilovatsaat (60 TL)
3 kişilik ailelere aylık 100 kilovatsaat (80 TL)
4 kişilik ailelere aylık 125 kilovatsaat (100 TL)
5 ve daha fazla kişilik ailelere aylık 150 kilovatsaat (120 TL) destek sağlanmaktadır.

Elektrik Desteği Koşulları

Elektrik Desteği Yardımı almak için ailede bulunan kişi başına düşen gelirin, net asgari ücretin (AGİ hariç) 3'te 1'inden düşük olması gerekmektedir. 2021 yılından itibaren bu miktar 860 TL olarak belirlendi. Başvurular ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gerçekleştiriliyor. Sosyal yardım alan kişiler de bu haktan faydalanabiliyor. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından 'evde bakım yardımı' almayan, kronik hastalığı sebebiyle cihaza bağlı olan hastaların ailelere 200 TL'ye varan destek sunuluyor.

Başvurular, mernis adresinize bağlı Kaymakamlık Sosyal Destek Hizmetler Müdürlüğüne müracaat ederek şahsen başvurunuzu yapabilirsiniz. Yapacağınız başvurular için bütün ayrıntıları ALO 144'ü arayarak bilgi alabiliyorsunuz.

PTT Elektrik Desteği Sorgulama

Bu yardım için sorgulama işlemi e-Devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. Bunun için T.C. Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş sağladıktan sonra arama kısmına "Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama" yazmak yeterli olacaktır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal destek bilgileri sorgulama kısmında destek alan kişilere gerçekleştirilecek olan ödemeler bulunmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@