Devlet, vatandaşlara nakdi yardım ödemeleri yatırmaya devam ediyor. Bugün peş peşe duyurular yapıldı ve milyonlarca vatandaşın hesabına nakit ödeme yapıldığı açıklandı. Tam 2 milyon kişi bu ödemelerden faydalanıyor. Üstelik ana ödemelere ek olarak bu paralar hesaba yatıyor. Yani milyonlarca kişinin hesabına 2 bin 500 lira nakit para yatacak. Sizin adınıza da para yatmış olabilir. Hala bu haktan faydalanmayanlar ise başvuru şansını kaçırmasın, çünkü 31 Aralık 2021 tarihinde başvurular sona erecek. Peki kimler nakit yardım alabilir? Çiftçiye nakit yardım şartları neler?

26 Ekim 2021 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Vergi Usul kanununda değişiklik öngören 65 maddelik Vergi paketi ile birlikte çiftçilere yönelik önemli düzenlemeler yapıldı. Yeni yasa ile birlikte tarım sektörü ve çiftçilerin güçlendirilmesi için yeni ek ödemeler getirildi. Artık çiftçiler kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan destekleme ödemeleri, mazot gübre destekleri gibi ödemelerde gelir vergisinden istisna tutulacak. Yani Çiftçilere yapılan destek ödemelerinden herhangi bir vergi kesintisi alınmayacak.

milyonlarca-kisiye-para-yatiyor-2-bin-500-lira-hesabiniza-gecti-hemen-kontrol-edin-basvurular-ha-3

ÇİFTÇİ DESTEK ÖDEMESİ İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPILIR?

Çiftçilere son 25 yılda sağlanan desteklerden kesilen vergiler de yeni yasa ile beraber faizleri ile birlikte geri iade edilecek. Yani çiftçiler yasa sonrasında bugüne kadar desteklerden kesilen yüzde dört Stopaj Vergisi’nin 2016 yılına kadar geri dönük olanlarını geri iade alabilecek. Bu kapsamda 2 milyon çiftçiye faizi ile birlikte Yaklaşık 5 milyar liralık bir ödeme yapılacak. Yapılacak olan ödemelerin Çiftçi başına ortalama 2 bin 500 lira destek olduğu açıklandı. Şu anda desteklemelerden kesilen stopajların iadesi ne ise başlanmış durumda. Başvuru yapan çiftçiler hemen ödemelerini geri alabiliyor.

milyonlarca-kisiye-para-yatiyor-2-bin-500-lira-hesabiniza-gecti-hemen-kontrol-edin-basvurular-ha-2

SON BAŞVURU TARİHİ 31 ARALIK

Yeni yasa ile birlikte geri iade hakkını elde eden çiftçilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Çiftçilerin Vergi iadesi alabilmesi için çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı olmaları ardından da Dilekçe ile vergi dairelerinin iade başvurusu yapmaları gerekiyor. Çiftçilerin hazırladığı Dilekçede ihalenin yapılabileceği banka hesap numarasının da eklenmiş olması şartı aranıyor. Yeni yasa ile birlikte uygulanacak olan bu çalışma tek sefere mahsus.

milyonlarca-kisiye-para-yatiyor-2-bin-500-lira-hesabiniza-gecti-hemen-kontrol-edin-basvurular-ha-1

KİMLER İADE ALABİLİR?

Çiftçilere geriye dönük 5 yıllık Vergi iadesi için başvuru şartları şu şekilde;

- Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) kayıtlı olunmalı.

- Çiftçi, zamanaşımı süresi içinde yetkili vergi dairelerine başvurmalı.

- Başvuruda bulunulabilecek vergi dairesi mükellef tarafından serbestçe belirlenebilir.

- Ayrıca mükellefler dilekçelerini elden veya posta yoluyla ilgili vergi dairesine sunabilecekleri gibi İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden elektronik ortamda da verebilir.

- Dava açmama, açılmış davalardan vazgeçme şartı aranıyor.