Yeni yıl yaklaşırken, toplu sözleşmeden doğan yüzde 5 zammı garanti olarak alacak olan memurlara enflasyon farkı ve toplu sözleşme ikramiyesi müjdesi de geldi. Memurlara zam ve enflasyon farkının yanında üç ayda bir ödenecek toplu sözleşme ikramiyesi de verilecek. Fakat bu ikramiyeden faydalanmak için sendikalara üye olmak gerekiyor. Şu anda sendika üyesi olmayan memur sayısı ise 1 milyona yakın. Memurların üyelik işlemlerini 15 Ocak tarihine kadar tamamlamaları halinde ikramiye alabilecekleri öğrenildi.

Milyonlarca memuru ilgilendiren son dakika ikramiye açıklaması geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada memurların toplu sözleşmeden doğan ikramiye haklarının olduğunu duyurdu. Ancak memurların 3 ayda bir ödenen ikramiyeyi alabilmeleri için bazı şartlar var. Bunlar arasında en önemli olan ise sendika üyesi olmaları.  Bu yıl memurlara ödenen ikramiye 400 TL’ye yükseldi. 3 ayda bir  yatacak olan ikramiyeler toplamda 1600 TL olarak hesaplara geçecek.

2 MİLYON MEMUR ALACAK

Sendikaya üye olan 2 milyona yakın memur şu anda bu ödemelerden faydalanacak. İkramiyeler her üç ayda bir ödense de aylık bazda bakıldığında bu ödemelerle memur maaşları 88 lira artıyor. Ancak ikramiyelerden memurların maaşına göre 30 ila 45 TL arasında sendika kesintisi de yapılıyor. Memurların maaşına eklenen ise 3 ayda bir 135 lira oluyor.

milyonlarca-memura-1600-tl-ek-odeme-yapiliyor-paralar-hemen-banka-hesabina-yatacak-3

2022’DE YÜZDE 5 ARTACAK

Memur maaşlarından yapılan sendika kesintisi 2022 yılında yüzde 5 artacak. Yani şu an için 45 TL olan kesinti yeni yılda 47.5 TL olarak yapılacak. 2022 Ocak ayından itibaren memur maaşlarına verilen ikramiye tutarı da yükselecek. Bu yıl 135 TL ikramiye alan memurlar gelecek yıl 400 TL ikramiye alacak ve yıllık toplam 1600 TL ödeme hesaplara geçecek.

SENDİKASIZ  1 MİLYON MEMUR VAR

Diğer yandan toplu sözleşme ikramiyesi alabilmek için bir sendikaya bağlı olmak gerekiyor. Şu anda ise sendikasız çalışan 1 milyona yakın memur bulunuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın geçtiğimiz aylarda yayınladıkları verilere göre sendika üyesi olabilecek 2 milyon 658 bin 555 kamu personeli bulunuyor. Sendika üyesi olan personel sayısı ise 1 milyon 718 bin 984. Kamu personellerinde sendikalaşma oranı ise yüzde 64.66 olarak açıklandı.