Milyonlarca vatandaşa zam müjdesi geldi! Çalışanların maaşına erken revize geldi, 500 TL zam, 3 ay fazla zamlı ödeme!

Yıl sonu yaklaşırken milyonlarca çalışan için güzel haber geldi. Çalışanların maaşları erken revize edildi tam 500 TL zam üstüne de 3 ay fazladan zam geldi.

Ekonomi 02.11.2021 - 15:21 02.11.2021 - 15:21 Volkan Arık

Milyonlara zam müjdesi geldi! Çalışanların maaşına erken revize geldi, 500 TL zam, 3 ay fazla ödeme! Bu ay hesaba geçecek. Milyonlarca kişi ne yazık ki artan enflasyon ve pandemi nedeniyle zor günler geçiriyor. Bu sırada döviz kurlarının da sürekli yukarı yönlü seyir halinde olması piyasalarında fiyatlarının artmasına yol açıyor. Yılbaşı öncesinde asgari ücretle çalışan milyonlarca kişi gelecek zammı merak ediyor ve enflasyon ile doğru orantılı olmasını istiyor. Çalışanları için 2021 yılı Zorlu geçti ancak 2022 yılı için güzel haberler gelecek gibi görünüyor. Özellikle özel sektörde birçok şirket çalışanlarının maaşlarını şimdiden revize etti. Şirketler zammı 3 ay erkene çekmeye de hazırlanıyor. Yani milyonlarca çalışanın yılbaşı öncesinde maaşlarına zam gelecek ekim ayı maaşları hesaplara zamlı olarak yatacak.

Koronavirüs pandemisi küresel bir salgın haline dönüşür yani Özellikle 2021 yılında yaşanan kısıtlama ve kapanmalar çalışanları da işverenleri de zor durumda bıraktı. 2021 yılının sonlarına doğru enflasyon rakamları giderek artıyor. Doğal olarak asgari ücretli çalışan milyonlarca kişi de maaşlarına enflasyonun üzerinde bir zam bekliyor. 2020 yılının sonunda enflasyon yüzde 14.6 olarak açıklanmış maaşlar da bu oranda zam almıştı. Ancak 2021 yılı için aynı şeyi söylemek geçerli olmayacak. Şimdiden birçok şirket çalışanlarını mağdur etmemek adına bu konuda harekete geçti ve zam oranlarını yüzde 15-20 olarak revize etti. Aynı zamanda çalışanlar 3 ay fazladan Zamlı maaş ödemesi alıyor.

milyonlara-zam-mujdesi-geldi-calisanlarin-maasina-erken-revize-geldi-500-tl-zam-3-ay-fazla-zamli-3

ENFLASYON ZAMLARI ERİTTİ

2021 yılı içinde koronavirüs salgını olumsuz etkileri ve dolar kurunda yaşanan artış nedeniyle fiyatlarda da aşırı artışlar meydana geldi. Bir de bunun üzerine fahiş fiyat uygulamaları eklenince vatandaşların alım gücü İyi de niye düştü. Tüketici fiyatları endeksi Eylül ayında yıllık yüzde 19.58’lere kadar yükseldi. 10 aylık süreçte vatandaşların aldığı maaş zammı da eriyip gitmiş oldu.

milyonlara-zam-mujdesi-geldi-calisanlarin-maasina-erken-revize-geldi-500-tl-zam-3-ay-fazla-zamli-2

ZAM 3 AY ERKENE ÇEKİLDİ

Asgari ücretle çalışan milyonlarca kişi özellikle gıda fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle son aylarda oldukça zorlanıyor. Çalışanlarına destek olmak isteyen Özel sektör yöneticileri ise maaş zamlarını Ocak ayına beklemeden yapmayı planlıyor. Yani asgari ücret zammı 3 ay erkene çekiliyor. Yıl sonu gelmeden maaş zammı gelecek çalışanların maaşı 3 ay önceden zamlı olarak ödenmeye başlanacak. Üstelik de bu sefer enflasyon rakamları beklenmeyecek asgari ücret zam oranı yüzde 15-20 arasında değişecek. Zaten enflasyon rakamlarının da yıl sonunda yüzde 16'yı geçmesi bekleniyor. Yapılacak bu zam çalışanların cebini yine de rahatlatmayacak. Çünkü dolar kuru artmaya devam ediyor ve Dolar kuru arttıkça fiyatlar da artıyor.

milyonlara-zam-mujdesi-geldi-calisanlarin-maasina-erken-revize-geldi-500-tl-zam-3-ay-fazla-zamli-1

ASGARİ ÜCRET 4000 TL'Yİ GEÇEBİLİR

Enflasyon bu şekilde artmaya devam ederse asgari ücret 4000 TL'nin üzerine çıkabilir. Şu anda 4000 TL tahminler arasında yer alıyor ancak işverenler bu durumdan biraz şikayetçi. Çünkü 4000 TL asgari ücreti ödemek de zorlanacak olan birçok işletme işyerini kapatmak zorunda kalacaklarını düşünüyor. Asgari ücret tespit komisyonu görüşmeleri Aralık ayında başlayacak ve yılbaşında yeni asgari ücret açıklanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@