Miras paylaşımı yapılırken kendi payınızı kaybetmeyin! Yeni düzenlemede vatandaşlar Noter'e gitmeden ellerindeki mirastan olabilir. Peki mirasla ilgili yönetmelikte hangi şartlar değişti? İşte detaylar...

Mirasla ilgili yeni düzenlemeler duyuruldu. Hayata geçen düzenlemeye bakacak olursak miras paylaşımı eskisine göre çok daha pratik hale geliyor. Ancak bu pratiklik elinizdekinden olmanıza neden olabilir. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var. Peki miras paylaşımında hangi yönetmelikler ve şartlar değişti?

Noter Onayına İhtiyaç Duyulmayacak!

Noter onayı gereksinimi olmadan miras kalan payların kardeşlere aktarılması için yapılan yeni düzenleme, mirasçıların işlerini büyük ölçüde hafifletiyor. Daha önce, miras paylarının kardeşler arasında devri için yazılı bir anlaşma yapma zorunluluğu bulunmaktaydı. Bu yenilik, mirasçıların bu süreci hızlandırmasına ve ekstra zaman kaybını önlemesine yardımcı oluyor.

Bakan Işıkhan’dan 'Asgari Ücret' Açıklaması: ‘’Enflasyona Ezdirmeyeceğiz’’ Bakan Işıkhan’dan 'Asgari Ücret' Açıklaması: ‘’Enflasyona Ezdirmeyeceğiz’’

miras2

Tapu Hisseliyse Ne Olacak?

Tapunun hisseli olması durumunda, satış işlemleri genellikle hissedarların ortaklaşa kararına bağlıydı. Ancak son yapılan değişiklikler, bu süreci basitleştirdi. Özellikle Yozgat'taki mirasçılar için bu gelişme, miras paylarını daha hızla ve sorunsuz bir şekilde devretme imkanı sunuyor. Yozgatlılar, bu düzenlemenin getirdiği avantajlardan oldukça memnun. Mirasçılar artık tapu işlemlerinde yaşanan karmaşıklığı minimize ederek işlemlerini daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilecekler.

Dolandırıcılığa Karşı Dikkat!

Her türlü ihtimale karşı yeni düzenlemeden etkilenerek elinizdeki hissenin sizin rızanız olmadan devredilmemesi için daima nereye imza attığınıza ve nasıl bir işlem sağladığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Söz konusu düzenlemeyle ilgili her ne kadar zaman israfının önüne geçilecekse de olumsuz yanları sizin dikkatinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.