Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin yoluna koyulması hedefi ile ilgili olarak bir istişare sürecinin başlatılacağını açıkladı.

Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd Mısır’da yayın yapan özel televizyonlardan olan Al-Hayat ve Saada Al-Balad’a yaptığı açıklamada, Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri’nin Türkiye ziyareti ve ülkemiz Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi ile ilgili değerlendirme ve açıklamalarda bulundu.

Ebu Zeyd, Şukri’nin Türkye’yi deprem nedeni ile insani dayanışma amacıyla ziyarete gittiğini aktarırken, iki ülke arasındaki ilişkiler hakkında da konuşan Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd “Her iki ülkenin de Katar’da gerçekleştirilen toplantının ardından ilişkilerin normal seyrine döndürülmesi yönündeki ortak arzusu olduğunu ve bu konuda birçok mesaj verildiğini” aktardı.

Çavuşoğlu ve Şükrü arasında anlaşmaya varılan şeylerden birisinin de iki tarafın doğrudan angaje olacağı bir süreç belirlemek olduğunu aktaran Ebu Zeyd, bu süreçte müzakere konularının belirleneceğini ve her ülkenin tutumuna ilişkin net bir vizyon sunulması gerektiğini aktardı, açıklamasının devamında başlatılacak bu istişare sürecinin ilişkilerin hızla düzelmesi ve canlanması konusunda belirleyici olacağının altını çizdi.

Dış İşleri Bakanı Şükri’nin sıradaki Türkiye Cumhuriyeti ziyaretinin bu istişare yolunun başlatılmasında katkısı olacağını aktaran Ebu Zeyd, “Bu istişare süreci yakın gelecekteki ilişkilerin normale dönmesini amaçlıyor” açıklamasında bulundu.

Bilindiği üzere Mısır Dış İşleri Bakanı Şükri ve Ülkemizin Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Mısır’dan yarım malzemelerini ülkemize getiren El Hürriye gemisinin yanaştığı Mersin Uluslararası Limanı’nda basın açıklamasında bulunuştu.

Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme

Mısır ile Türkiye Cumhuriyeti arasında ilişkiler konusunda bir siyasi irada olduğunu açıklayan Mısır Dış işleri bakanı Şükri, bu kapsamda bakıldığında güçlü bir temel oluşturmanın oldukça önemli olacağını aktarmıştı. Yaptığı açıklamanın devamında ilişkilerin bu süreçten sonra en iyi düzeye geleceğine inandığını açıklayan Mısır Dış İşleri Bakanı Şükri, sürecin devamını heyecan ile beklediğini açıkladı.